Yağmuru, soğuğu, Erdoğan’ı dinlemediler: Halk, Kanal İstanbul’a itiraz kuyruğunda

Kanal İstanbul ÇED raporuna itiraz süreci, İstanbulluların yoğun ilgisiyle yağmura, soğuğa rağmen devam ediyor. İtirazlar İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün Ataşehir ve Beşiktaş'taki binalarında dilekçeli başvurularla gerçekleşiyor

Yağmuru, soğuğu, Erdoğan’ı dinlemediler: Halk, Kanal İstanbul’a itiraz kuyruğunda

Kanal İstanbul ÇED raporuna itiraz süreci, İstanbulluların yoğun ilgisiyle yağmura, soğuğa rağmen devam ediyor. İtirazlar İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Ataşehir ve Beşiktaş’taki binalarında dilekçeli başvurularla gerçekleşiyor.

İtirazlar İstanbul dışında da sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bir grup yurttaşla birlikte Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kanal İstanbul projesine itiraz etmenin vatandaşlık görevi olduğunu” söyleyerek projenin iptali için bir grup vatandaşla Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. pic.twitter.com/faf4hIHTcB

Ankara’da da CHP örgütünün çağrısıyla itiraz dilekçeleri verildi.

HDP de Kanal İstanbul projesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş imzasıyla bugün TBMM Başkanlığı’na verilen önergenin gerekçesinde şöyle denildi:

“Kanal İstanbul projesinin ekosistem, tarım alanları, deprem riski ve canlı yaşamı başta olmak üzere yaratacağı tahribatların araştırılması ve projenin açıklanma sürecinde oluşan emlak spekülasyonu, ekonomik boyutu, özel kişiler lehine oluşan maddi kazanımlar ortaya çıkarılmalıdır.”

Kanal İstanbul Projesi’ne yurttaşlar nasıl itiraz edebilir?

Kaynak: ANKA