Venezüella’da 3,3 milyon Bolivarcı Milis – Paul Dobson

Venezüella'nın savunmasında asli bir rol üstlenmesi beklenen milislerin, orduya resmen "savaş birlikleri" olarak katılması yönündeki çalışmalar sürüyor

Venezüella’da 3,3 milyon Bolivarcı Milis – Paul Dobson

Venezüella Bolivarcı Milisleri 2019 hedeflerini aşarak 3.3 milyon kadın ve erkek üyeye ulaştı.

Açıklama 8 Aralık Pazar günü Hugo Chavez’in 2013’te kanserden ölmesinden önce, 2012’de halka son konuşmasını yaptığı günün yıldönümünde kutlanan Sadakat Günü kutlamaları sırasında yapıldı.

La Guaira eyaletinde geçen pazar günü 30 bin milisin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Nicolas Maduro, 2020 hedefinin de 4 milyon üye olarak belirlendiğini söyledi.

Maduro, televizyonlardan da aktarılan konuşmasında, “Bugün, zafer, Chavez’e sevgi, sadakat günüdür” dedi ve 3,3 milyon üyenin gurur ve vatanseverliklerini milislere katılarak gösterdiklerini söyledi.

Gösteriler sırasında Başkan, 2008 Bolivarcı Silahlı Kuvvetler Kanunu’na bir değişiklik getirerek milislerin Silahlı Kuvvetlere bir “savaşçı birim” olarak resmen katılacaklarını ve anayasal olarak da tanınacaklarını söyledi. Şu anda milisler Silahlı Kuvvetlerin “yardımcı” bir birimi olarak tanınıyor.

Maduro, “Bolivarcı Ulusal Milisler, silahlı kişiler olarak sivil-asker birliğinin gerçek bir ifadesidir” dedi.

Gösteri sırasında Maduro binlerce yeni katılımcının yemin törenine nezaret etti, pek çok ödül verdi ve madalya taktı.

Aynı şekilde milisler ve doğu bölgesi ağır endüstri işçileri de başkana bir Mosin-Nagant 7.62 tüfeği hediye ettiler. Maduro bunu “mükemmel bir hediye” olarak kabul etti.

Venezüella’nın milisleri 2005 yılında kurulmuş ve Hugo Chavez tarafından 2008 yılında örgüte özerklik verilmişti. Birbiri ardına gelen Maduro hükümetleri döneminde, ülkeye yönelik artan dış tehditler yüzünden hem sayıca hem de önem ve kapsam bakımından genişletilen milis örgütü milyonlarca kişiyi cezbetti. 2019 yılında ise birçok yeni görevler ve sorumluluklar aldı.

Başkan’a göre, Bolivarcı Milisler örgütü 1.141 bölgesel Halk Savunma Gruplarına (ADI) sahip ve 14.383 Entegre Savunma Halk Üslerinde hazır bulunuyor.

Kasım ayında açıklanan sayılara göre örgütün 321.433 ateşli silahı bulunuyor. Ancak, Maduro, 8 Aralık’taki konuşmasında bu sayının artacağını ve her bir milisin bir silahının olması gerektiğini söyledi.

Geçen ay, “sabotaj” iddialarına karşın 6.950 milis elektrik şebekelerini korumak için görevlendirildi. Venezüella kurak mevsime girerken milisler tesislerin etrafında orman yangınlarını önlemek için temizlik, bakım ve yangın önlenmesi işlerine de gönderildiler.

Aynı şekilde hükümet milislerin 31 Aralığa kadar, tatil mevsiminde, sokaklarda “huzuru sağlamak için” polisle ve Bolivarcı Milli Muhafızlarla beraber devriye gezeceklerini söyledi.

Kasım ayında ise Maduro milislerin Silahlı Kuvvetler Bolivarcı Askeri Üniversitesine kayıt olabileceklerini ve yeni kurulacak “Anti-Emperyalist” okullarda bütün milislerin “profesyonel” olarak eğitileceği sözünü verdi.

Milisler adı CLAP olan hükümetin sübvansiyonlu gıda yardım programına geçen mayıs ayında bağlanmış, bu şekilde yolsuzluk, dağıtım bozukluğu ve düşük fiyatlı gıdaların kara borsada yüksel fiyatla satılması gibi olayları önlemek için işe koşulmuştu. CLAP gıda programı ABD yaptırımlarının hedefindeki 6 milyondan fazla Venezüellalı aileye yardım sağlıyor.

Askeri sorumluluklarından başka eğitim gibi sorumlulukları da olan milis örgütü aynı zamanda ülkede nüfus sayımı ve ev sayımı programlarına da katılıyor ve Üretken Emekçiler Konseylerine de yardım ediyor. Milisler bunlara ilaveten tarım projelerinde yer alarak meyve ve sebze üretmeye de yardım ediyorlar.

[Venezuelanalysis’teki İngilizce orijinalinden Mehmet Bayram tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur