Türkiye’de rektörlerin akademik kariyeri: 71’ine atıf yok, 68’inin uluslararası yayını yok

Türkiye’de bulunan 206 üniversitenin 68’inin başında bulunan rektörlerin uluslararası yayın sayısının bulunmuyor. Uluslararası alanda makale yayımlayan 71 rektöre yapılan atıf sayısı ise sıfır

Türkiye’de rektörlerin akademik kariyeri: 71’ine atıf yok, 68’inin uluslararası yayını yok

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Engin Karadağ, Habertürk televizyonunda katıldığı programda Türkiye’deki üniversiteleri yöneten rektörlerin akademik kariyerlerini açıkladı. Karadağ,  Türkiye’de bulunan 206 üniversitenin 68’inin başında bulunan rektörlerin uluslararası yayın sayısının olmadığı söyledi. Uluslararası alanda makale yayımlayan 71 rektöre yapılan atıf sayısı ise sıfır. Yani toplamda 139 rektörün uluslararası alanda herhangi bir bilinirliği bulunmuyor.

71 rektör hayatları boyunca yaptıkları tüm çalışmalardan atıf almayı başaramadığını vurgulayan Karadağ, 139 rektör hakkında ise “Yani Edirne’den dışarı çıktıktan sonra kimse tanımıyor onları” ifadelerini kullandı.

Rektörlük için profesörlük şartı 2018’de kalktı

Resmi Gazete’de 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yükseköğretim kurumları görevlileri hakkında de��işiklikler yapılmıştı.

Değişikliğe göre, rektörlük için üç yıl profesörlük şartı aranmıyor, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı rektör görevlendirmesi yapabiliyor, Yükseköğretim Kurulu norm kadro yönetmeliği hazırlayabiliyor.

Sendika.Org