TGS’den Cumhuriyet’e destek eylemi: “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz!”

TGS, yandaş Akit’in canlı yayında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberi hedef göstererek “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerine tepki amaçlı Cumhuriyet gazetesinin Şişli binası önünde basın açıklaması yaptı

TGS’den Cumhuriyet’e destek eylemi: “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz!”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yandaş Akit’in Cumhuriyet’i hedef göstermesine tepki amaçlı bir basın açıklaması düzenledi. “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denilen eyleme, TGS yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da katıldı.

Küçükkaya Cumhuriyet gazetesinin daha önce de birçok tehditle karşılaştığını ama boyun eğmediklerini söylediği konuşmasında, “Cumhuriyet gazetesi tüm tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Tehditlere boyun eğmeyeceğiz’, ‘Cumhuriyet susmaz’ yazılı dövizlerin taşındığı eylemde ayrıca Cumhuriyet’in katledilen gazeteci ve yazarlarının da fotoğraflarına yer verildi. Grup adına basın açıklamasını ise TGS İşyeri temsilcisi Hazal Ocak okudu.

Ocak, “Bugün Asteğmen Mustafa Kubilay’ın şeriatçılar tarafından katledilmesinin yıl dönümü. 89 yıl önce şehit Asteğmen Kubilay’ı, aydınlanmayı, çağdaşlaşmayı hedef alan zihniyet bugün aydınlanma neferi Cumhuriyet’i tehdit ediyor. Cumhuriyet gazetesi emekçileri olarak tehditlere boyun eğmediğimizi bir kez daha ilan etmek için bugün burada bir aradayız” dedi.

TGS’nin suç duyurusunda bulunacağını kaydeden Ocak, şunları söyledi:

Yargı önünde hesap soracağız

“Bilindiği gibi, Akit Tv adlı kanalın Fatin Dağıstanlı adlı sunucusu, 20 Aralık’ta gazetemizde Işık Kansu imzasıyla yayımlanan ‘Şeriat Çalıştayı’ başlıklı manşet haberi hedef almış ve ‘Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım’ demiştir. Derhal soruşturma başlatması gereken savcılar ise bu katliam çağrısını seyretmekle yetinmiştir.

Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık tarihinde birçok kez gerici odakların hedefi olmuş, yazarları U��ur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Bahriye Üçok ve Cavit Orhan Tütengil bombalı ve silahlı saldırılar sonucu katledilmiş, çalışanları hapsedilmiş ve sayısız davayla karşı karşıya bırakılmış ancak hiçbir zaman susmamıştır. Bundan sonra da susmayacaktır.

Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir. Suç duyurusunda bulunacağız, yargı önünde hesabını soracağız.”

“Tehditlere boyun eğmeyeceğiz”

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise şunları söyledi:

Cumhuriyet gazetesi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ün adını verdiği bir gazetedir. Biz de bu gazetenin emekçileriyiz. Birçok yazarımızı bombalı saldırılar ve silahlı suikastlarla kaybetmiş bir gazetenin emekçileriyiz. Aynı zamanda FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla aramızda ayrılan başyazarımız İlhan Selçuk’un çizgisindeyiz. Bu çizgiden bir milim dahi sapmayacağız.

Yazılarımıza, haberlerimize ve Türkiye’yi çağdaşlaşma yönünde öncüsü olmaya Cumhuriyet gazetesi devam edecek. Aynı şekilde haberlerimizle, yorumlarımızla Türk toplumunu aydınlatmaya, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerine sahip çıkmaya hem çağıracağız hem de uyarıcı görevini yerine getireceğiz.

Cumhuriyet gazetesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak burada arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum.

Sendika.Org