Sincan Cezaevi’nde avukatlara müdahale: Gardiyanlar görüşme tutanağına el koydu

Ankara Barosu’na gelen talep üzerine Sincan Cezaevi’nde bulunan bir tutuklu ile görüşmeye giden Avukat Sercan Aran ve Deniz Can Aydın, gardiyanların fiziki müdahalesine maruz kaldı. Görüşme sonrası tutulan tutanağa el koyan gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Sincan Cezaevi’nde avukatlara müdahale: Gardiyanlar görüşme tutanağına el koydu

Ankara’da polisler tarafından kaçırılan ve aylar sonra gözaltında oldukları öğrenilen Salim Zeybek’in ailesinin Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne yaptığı işkence ve zarla kaybetme başvuruları üzerine Sincan Cezaevi’ne giden Avukat Sercan Aran ve Deniz Can Aydın gardiyanların fiziki müdahalesine maruz kaldı. Görüşme tutanağını isteyen ve mahkeme kararı olduğunu iddia eden gardiyanlar avukatları tehdit etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Barosu gardiyanlar hakkında “görevi kötüye kullanma, tehdit ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Tutanağın orijinaline el konuldu

Savcılığa sunulan dilekçeye göre, gardiyanlar tutuklu ile görüşme sonrası avukatlardan görüşme tutanağını istedi. Avukatların gerekçelerini sorması üzerine mahkeme kararı olduğunu belirten gardiyanların, kararı avukatlara göstermeyeceklerini belirterek “Savcının talimatı var, gerekirse zor kullanarak alacağız” dedikleri aktarıldı.

Avukat Sercan Aran’ın ellerini zor kullanarak yukarı kaldıran gardiyanları Aran’ın elinde bulunan tutanağa zorla el koydular. Kurum müdürlerinden olduğunu belirten bir başka görevli ise avukatlara bağırarak tehdit etti. Aran’ın elinden alınan görüşme tutanağının orijinaline el koyan gardiyanlar avukatlara fotokopisini verdi.

Polis tarafından kaçırıldılar

Avukatların görüşmeye gittikleri BTK uzmanı KHK’lı Salim Zeybek, eşi ve çocuklarıyla seyahat ettiği sırada kaçırılmıştı. Şubat 2019’da kaçırılan ve aylarca haber alınamayan Zeybek’in, kendisi gibi kaçılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Mustafa Yılmaz ile birlikte gözaltında olduğu ortaya çıkmış ve daha sonra tutuklanmışlardı.

Sendika.Org