Samsun’da kadınlar Ceren Özdemir için yürüdü

Samsunlu kadınlar, Ordu’da evinin önünde bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir için yürüyüş yaptı: “Sokaklarında özgürce dolaşacağımız bir ülkeyi  inşa edeceğiz”

Samsun’da kadınlar Ceren Özdemir için yürüdü

Samsun Kadın Dayanışmasının çağrısıyla Ordu’da evinin bulunduğu bina önünde öldürülen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in için yürüyüş düzenlendi. Dün (8 Aralık) Şehir Kulübü önünde toplanan kadınlar Akbank önüne yürüyüş yaptı.

“Kadın, yaşam, özgürlük”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atarak yürüyüşlerini tamamlayan kadınlar, yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı.

Cinayetleri haklı göstermeye çalışanlarla mücadele edeceğiz

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Daha 20 yaşında olan Ceren Özdemir 3 Aralık günü bir suç makinesi, cezaevi firarisi tarafından katledildi. Derin bir isyan ve üzüntüyle söylüyoruz ki son bir ayda 38 kadın, son bir yılda 340 kadın katledildi. Siyasette, hukukta, medyada kullanılan erkek egemen dil ve tavır Ceren’in katili gibi canilere güven vermekte, nicelerine örnek olmaktadır. Zira toplumumuzda gün geçtikçe artan “Kadına Yönelik Şiddet” ve “Kadın Cinayetleri” haberlerinin olağan olmadığı yetkililerce anlaşılmalıdır. Sosyal medyada, katledilen kadınların yaşam şekli, kılık kıyafetini ve özel hayatını gerekçe kılacak paylaşımlar katillerin değil, bu cinayetleri haklı göstermeye çalışan her türlü idari, adli ve toplumsal zihniyetle hesaplaşmak ve mücadele etmek gerekmektedir.

Sorumluları biliyor ve tanıyoruz

Soruyoruz; Kaçak bir suçlunun yakalanması için Ceren Özdemir’in öldürülmesi mi gerekiyordu?

Son yıllarda ülkemizin geldiği sosyoekonomik değişimler suç oranını bir önceki yıllara göre %14 arttırmıştır. Ne yazık ki aynı oranlarda savunmasız çocuk ve kadınlara yönelik suçlar da artmıştır. Bütün bunların sorumlularını biliyor ve tanıyoruz.

Söz Ceren; bir kişi daha eksilmeyeceğiz, sokaklarında özgürce dolaşacağımız bir ülkeyi biz kadınlar inşa edeceğiz.

Sendika.Org