Mersin Nükleer Karşıtı Platform: “Akkuyu, köylülerin yoksullaşmasına sebep oldu!”

Mersin’de bilim insanlarının, nükleer santral karşıtlarının ve yurttaşların yüzde 90’ının karşı olmasına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına devam ediliyor

Mersin Nükleer Karşıtı Platform: “Akkuyu, köylülerin yoksullaşmasına sebep oldu!”

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, nükleer santral inşasının devam ettiği Büyükeceli ve çevresindeki değişime dair gözlemlerini 4 Aralık’ta düzenledikleri basın açıklamasında paylaştı.

Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamayı Mersin NKP Yürütme Kurulu Üyesi Aycan Özkan okudu. Özkan, bilim insanlarının, nükleer santral karşıtlarının ve Mersin halkının yüzde 90’ının karşı olmasına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına devam edildiğini dile getirdi.

“Vadi tamamen inşaat alanına dönüştürülmüştür”

NKP olarak Taşucu ve Büyükeceli beldesinde yaptıkları gözlemler ile görüşmeleri aktaran Özkan, şu bilgileri paylaştı:

Binlerce ton ağırlığındaki zemin beton iki kez çatlamış ve tamir edilmiştir. Sadece Akkuyu Koyu’nda değil, Büyükeceli, Yanışlı, Kocaşlı köyleri sınırları içinde kalan ormanlar; santral ve şantiye inşaatları için yok edilmiş; Büyükeceli’nin içinde bulunduğu vadi de tamamen inşaat alanına dönüştürülmüştür. Doğa ve deniz yıkıma uğratılmış, balıkçılık yok edilmiştir. Nükleer santral köylülere herhangi bir ekonomik getiri getirmediği gibi yoksullaşmalarına sebep olmaktadır.

Sendika.Org