Mezopoyamya Ajansı muhabirleri Eser ve Topaloğlu tutuklandı

29 Kasım'da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı

Mezopoyamya Ajansı muhabirleri Eser ve Topaloğlu tutuklandı

İstanbul’da 29 Kasım tarihinde Beyoğlu ilçesinde bulunan ajans bürosundan çıktıktan sonra gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcı tarafından ifadeleri alınmayan gazeteciler tutuklama talebiyle 3’ncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakim gazeteciler hakkında daha önce açılan davaları gerekçe göstererek tutuklama kararı verdi.

Gazeteciliği savundular

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, hakimlikte üzerine atılı suçlamaları reddeden Sadık Topaloğlu emniyette verdiği ifadeleri tekrar ettiğini belirterek, gazetecilik yaptığını belirtti. Topaloğlu, serbest bırakılmayı talep etti.

Daha sonra savunma yapan Sadiye Eser de kamu nezdinde gazeteci kimliği ile tanındıklarını söyleyerek, bulunduğu her yerde gazetecilik faaliyeti için yer aldığını belirtti. Eser üzerine atılı suçlamaları reddederek serbest bırakılmayı istedi.

Yapılan savunmalar ardından avukat Özcan Kılıç söz alarak, “Müvekkillerimin savunmalarına katılıyorum, kaçma şüpheleri yoktur. İddialar doğruluğu kesin olmayan etkin pişmanlıktan yararlanan bir kişinin beyanları tutuklamaya yetecek kadar somut delil değildir” diyerek Eser ve Topaloğlu’nun adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarını istedi.

Açılan davalar gerekçe gösterildi

Savunmalar ardından mahkeme, Eser ve Topaloğlu’nun “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Eser ve Topaloğlu’nun yurtdışı gezileri ve haklarında daha önce açılan davaları gerekçe olarak gösterdi.

Eser, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, Topaloğlu ise Metris Cezaevi’ne gönderildi. Topaloğlu’nun daha sonra Silivri Cezaevi’ne sevk edileceği öğrenildi.

Sendika.Org