Koruma altında darp ve cinayet: İzmirli kadınlar öldürülen kız kardeşlerin davasına çağırıyor

İzmir Çiğli'de cezaevinden izinli çıkıp eski eşi Habibe Çevik ile Çevik'in kardeşi Fatma Akta'yı öldüren Göksel Sağlam hakkında açılan davanın ilk duruşması 13 Aralık’ta görülecek. İzmir Kadın Savunması ve Akta'nın kızı Figen Akta iki kız kardeşin davası için İzmir Karşıyaka 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne çağrı yaptı

Koruma altında darp ve cinayet: İzmirli kadınlar öldürülen kız kardeşlerin davasına çağırıyor

Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta, koruma altındayken Çevik’in eski eşi Göksel Sağlam tarafından katledildi. Sendika.Org’a konuşan Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, babasının sanık ile sık sık görüştüğünü ve teyzesinin öldürüleceğinden haberdar olduğunu söyledi. 13 Aralık’ta görülecek davaya çağrı yapan Akta, “Annem Fatma, teyzem Habibe ve daha öldürülen pek çok kadın için bu mücadelemi katil en ağır cezayı alana ve kadın cinayetleri son bulana dek sürdüreceğim. Kadınlar ölmesin, katile iyi hal indirimi uygulanmasın diye sizleri dayanışmaya çağırıyorum” dedi.

Koruma altında cinayet

Habibe Çevik, eski eşi Göksel Sağlam ile 2013 yılında boşandıktan sonra Sağlam’ın tehdit ve darpları devam etti. Çevik bir süre Bornova Kadın Sığınma Evi’nde yaşadı. Ancak Sağlam’ın darp ve tehditleri koruma altında da devam etti. Çevik’in şikayeti üzerinde Sağlam’a bir süre elektronik kelepçe takıldı. Sonra kelepçe çıkarıldı.

Sağlam’ın tehditlerinden çekinen Çevik, iki çocuğunu annesi Hatice Çevik’e bırakarak Denizli’de kadın sığınma evinde yaşamaya başladı. Eşinden boşanmaya hazırlanan kız kardeşi Fatma Akta da annesi ile birlikte yaşamaya başlamıştı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, olayın yaşandığı 19 Haziran günü Habibe Çevik çocuklarını Çocuk Esirgeme Kurumu’na vermek üzere sığınma evinden izin alarak İzmir’e geldi. Aynı gün katil zanlısı Sağlam’da başka bir suçtan tutuklu olduğu Menemen Açık Cezaevi’nden izin alarak Çevik ile evliyken yaşadıkları, olay gününde boş olan daireye geldi. Evinin hemen yanında bulunan boş evini kiraya vermek için kontrol eden anne Hatice Çevik, Sağlam ile burada karşılaştı. Sağlam, Çevik’in evi terk etmesini istemesiyle evden ayrıldı.

“Gelince anneni öldüreceğim”

İlerleyen saatlerde tekrardan boş eve dönen Sağlam, oğluna “Annenizi geldiğinde öldüreceğim” diyerek yanından uzaklaştırdı. Sağlam’ın yan evde olduğundan habersiz annesinin evine gelen Habibe Çevik ve kız kardeşi Fatma Akta, sanığın çağrılarına yanıt vermeyince Sağlam, Hatice Çevik’in evine geldi.

Sağlam burada Habibe Çevik’i başına önce bir el, daha sonra da kendi beyanına göre öldüğünden emin olmak için ikinci kez ateş etti. Anne Hatice Çevik’in boynuna silah dayayarak tehdit eden katil zanlısı, kendisine engel olmak isteyen Fatma Akta’ya da ateş etti. Habibe Sağlam kaldırıldığı hastane de, kız kardeşi Fatma Akta ise olay yerinde hayatını kaybetti.

Sanık Göksel Sağlam’ın eski eşi Habibe Çevik’i sığınma evindeyken ve hakkında koruma kararı varken çok kez darp ve ölümle tehdit ettiği belirtildi. Sağlam olay günü cezaevinden izinli çıkarken de adres olarak Çevik’in yaşadığı evin adresini verdiği öğrenildi.

Fatma Akta’nın eşi sanığı cezaevinde ziyaret etmiş

Sendika.Org’a konuşan Fatma Akta’nın kızı Figen Akta, babası Adem Akta’nın cinayetten 2 hafta önce sanığı cezaevinde ziyaret ettiği ve sanık adına cezaevi idaresine para yatırdığını aktardı. Figen Akta evde Adem Akta tarafından sanık Göksel Sağlam’ın adına yatırılan paranın makbuzunu bulduğunu belirtti. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada Adem Akta hakkında kasten öldürme ve tehdit suçundan takipsizlik kararı verildi.

Figen Akta olayı şu sözlerle aktardı:

Babamın da anneme ve teyzeme karşı çok fazla öfke ve kini vardı. Zaten ayrı yaşıyorlardı. Anneme ve teyzeme sürekli hakaret ederdi. Babamın da alıp veremediği bir şey olduğunu düşünüyorum. Bana cinayetten sonra “Anneni öldüreceğini bilmiyordum” demişti. Bu teyzemin öldürüleceğinden haberdar olduğunu düşündürdü. Çünkü annemle babam ayrıldığından beri katille, babam çok yakındı. Sıklıkla görüşüyordu.

İntikam olarak teyzemin çocuklarını öldüreceğini söyledi. Habibe teyzemin çocukları koruma altına alındı. Savcıya da bu konuda şikayette bulunduk ama savunmasında benim uydurduğumu, psikolojimin bozuk olduğunu iddia etmiş. Savcı da takipsizlik kararı verdi.

“Mücadelemi kadın cinayetleri son bulana dek sürdüreceğim”

Sanık Sağlam’ın yargılandığı davaya dayanışma çağrısı yapan Akta, “Annem Fatma, teyzem Habibe ve daha öldürülen pek çok kadın için bu mücadelemi katil en ağır cezayı alana ve kadın cinayetleri son bulana dek sürdüreceğim. İlk duruşma 13 Aralık saat 14.20’de Karşıyaka 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek! Herkesi bana destek çıkmaya bekliyorum! Beni yalnız bırakmayacağınızı umut ediyorum! Kadınlar ölmesin, katile iyi hal indirimi uygulanmasın diye sizleri dayanışmaya çağırıyorum!” dedi.

Kadın Savunması: “Kız kardeşlerimizin davasına sahip çıkalım”

Öldürülen kız kardeşlerin davasına katılım çağrısında bulunan İzmir Kadın Savunma Ağı, “Habibe ve Fatma. Kız kardeşlerimizin davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz!” diyerek 13 Aralık saat 13.30’da Karşıyaka Adliyesi’ne çağrı yaptı.

Sendika.Org