İtalyan şirket Ferrero’nun fındık aldığı Karadeniz’in bahçelerinde çocuklar çalıştırılıyor

WeMove Europe örgütü İtalyan çikolata üreticisi Ferrero'ya karşı bir kampanya başlattı. Ferrero'nun Türkiye'den temin ettiği fındıkların toplanmasına çocukların çalıştırılmasına karşı başlatılan kampanyada örgütün talepleri arasında, yetişkin işçilere ödenen ücretin artırılması, çalışanların koşulların iyileştirilmesi ve çocukların fındık bahçelerinde çalıştırılmaması gibi talepler var

İtalyan şirket Ferrero’nun fındık aldığı Karadeniz’in bahçelerinde çocuklar çalıştırılıyor

Fındık ihtiyacının yüzde 90’ını Türkiye’den karşılayan İtalyan çikolata üreticisi Ferrero şirketine karşı WeMove Europe örgütü tarafından kampanya başlatıldı. Kampanyanın başlatılma sebebi ise şirketin fındık temin ettiği bahçelerde çocukların çalıştırılması.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın özel haberine göre, WeMove’nin başlattığı kampanya 2020 yılında sürecek. Örgütün talepleri arasında, Ferrero’nun çocukların çalıştırılmasını önlemek için fındığı daha yüksek fiyattan satın alması, böylece yetişkin işçilere ödenecek ücretin artırılması, çalışanların koşullarının iyileştirilmesini ve çocukların fındık bahçelerinde çalıştırılmaması gibi talepler öne çıkıyor.

Ferrero’ya karşı başlatılan kampanya kapsamında, geçtiğimiz ağustos ve eylül ayları içerisinde Türkiye’de fındık üretilen yerlere giden çocuk hakları alanında çalışan Ezgi Koman, Fikir ve Sanat Atölyesi Derneği (FİSA) Çocuk Hakları Merkezi’nden Dr. Selçuk Atalay ve Alper Şen, çalıştırılan çocukları araştırarak bir belgesel hazırladı. Mevsimlik tarım işçilerinin ve çocukların koşullarını mercek altına alan belgeselin yakın bir dönemde WeMove’nin kampanyası kapsamında kamuoyuyla paylaşılması öngörülüyor.

Alan’a konuşan Koman ve Atalay, barınmadan sağlığa birçok sorun yaşayan çocukların ortak sözlerinin “Çok yoruluyoruz” olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Gitmeden önce çocuk işçiliğinin yüksek olduğunu düşünüyorduk ama bu kadar yaygın olduğunu tahmin etmiyorduk.”

Araştırmacılar, “Dayıbaşı” olarak adlandırılan aracıların, çocuk işçi istemeyen bahçe sahiplerine çocukları yarı ücrete teklif ettiğini, çoğunluğu Güneydoğu’dan gelen işçilerin bazılarının “Bize terörist gözüyle bakıyorlar” dediğini aktarıyor.

Sendika.Org