Hasta tutuklunun heyet raporu kayboldu: Tahliyesi yapılmıyor

Akhisar T Tipi Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Hüseyin Sarı, heyet raporunun sevk sırasında kaybolması gerekçesiyle tahliye edilmiyor

Hasta tutuklunun heyet raporu kayboldu: Tahliyesi yapılmıyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Cezaevi Komisyonu ve tutuklu yakınları, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” talebiyle gerçekleştirdikleri eylemin 523’üncü haftasında Konak ilçesinde bulunan Başbakanlık binası önünde bir araya geldi.

Konuşmasına HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım’da yaşadığı sağlık sorunlarına dikkati çekerek başlayan İHD Şube Başkanı Zafer İncin, Bolu F Tipi’nden Akhisar T Tipi Cezaevi’ne sevk edilirken heyet raporu kaybolan Hasan Sarı’nın tahliyesini istedi.

“Hüseyin Sarı serbest bırakılsın”

Akhisar T Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Hüseyin Sarı’nın 25 yıldır tutuklu bulunduğunu belirterek, Parkinson, kalp, hipertansiyon, sematorfrom bozukluklar (psikolojik olarak ortaya çıkan fiziksel yakınma), boyun fıtığı, kas zayıflığı, diz ve ayaklarında ülser (diskler arasında daralma), reflü ve ödem hastalıklarına karşı mücadele ettiğini söyledi.

Heyet raporu kayboldu!

İncin, Sarı ile ilgili infazın ertelenmesi talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldığını ifade ederek, “Başvuruya rağmen Bolu F Tipi Hapishanesi’nde iken almış olduğu heyet raporunun sevk esnasında kaybolduğu söylenmiştir. Akhisar Cezaevi yönetiminin Sarı’ya raporun olmadığı ve yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylenmiştir. Bürokrasinin yavaşlığı, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) yaklaşımı ve Hüseyin Sarı’nın sağlık durumu dikkate alındığında, tekrar bu işlemleri yapmak sıkıntılı bir süreçtir. ATK’ den raporun tekrar istenmesi ve tedavi için serbest bırakılmasının sağlanması, Hüseyin Sarı’nın yaşaması için elzemdir” dedi.

Sendika.Org