Güvenlik soruşturması, yasa teklifinden çıkarılıyor

AYM'nin kaldırdığı ancak AKP'nin yeni yasa taslağı ile kalıcı hale getirmeyi planladığı "güvenlik soruşturması" uygulamasına ilişkin madde, torba yasa teklifinden çıkarıldı

Güvenlik soruşturması, yasa teklifinden çıkarılıyor

CNN TÜRK’ün haberine göre bugün (21 Aralık) mecliste görüşülmesi planlanan güvenlik soruşturması yasa taslağı, torba yasa teklifinden çıkarıldı. Memuriyete alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı getiren düzenleme CHP, HDP ve İYİ Parti’nin tepkisini çekerken teklifi getiren AKP’de de tartışma konusu oldu.

Teklif AKP’yi ikiye böldü

Gazete Duvar’ın haberine göre, 18 maddelik torba kanun teklifinin 2.3 ve 9. maddelerinde düzenlenen güvenlik soruşturması AK Parti içinde de tartışma konusu oldu. Edinilen bilgiye göre parti içinde bir grup düzenlemenin yanlış olduğunu savunarak tamamen çıkarılmasını istedi, bazı partililer ise yeniden düzenlenmesini önerdi.

CHP’den tam kadro meclis talimatı

Bu arada düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savunan CHP grubu, milletvekillerine tam kadro genel kurulda olma talimatı verdi. AKP’ye de teklifin yasalaşmaması için İçtüzük’ten doğan tüm hakların kullanılacağı mesajı iletildi. Bu durumda görüşmelerin sabaha kadar devam edebileceği belirtildi.

AKP’de tekliften çıkaralım eğilimi

AKP içindeki bölünme, başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin karşı çıkışı üzerine AKP Grubu düzenlemeyi kendi içinde yeniden değerlendirmeye aldı. Edinilen bilgiye göre tartışmalı güvenlik soruşturması ile ilgili 3 maddenin şimdilik torba kanundan çıkarılması eğilimi oluştu. Son dakika değişikliği olmazsa AKP grubu teklifin görüşmelerine başlandığında bir önerge vererek 3 maddenin torba kanundan çıkarılmasını isteyecek.

AKP’nin, bugün görüşülecek kanun teklifinden çıkarılacak söz konusu maddeyi yeniden değerlendirip, kapsamlı bir düzenleme olarak Meclis’e ayrı bir teklif şeklinde sunacağı belirtildi.

OHAL döneminde KHK ile getirilen ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali sayarak kaldırdığı uygulama meclise getirilen yasa ile kalıcı hale getirilmek isteniyordu.

İlgili haberler:

Sendika.Org