ESP ve SGDF üyeleri Kanal İstanbul’u protesto etti: 3 kişi gözaltında

SGDF ve ESP üyeleri, Kanal İstanbul projesine karşı AKP Kadıköy İlçe binası önünde eylem yaptı. Eylem yapan 3 kişi gözaltına alındı

ESP ve SGDF üyeleri Kanal İstanbul’u protesto etti: 3 kişi gözaltında

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri, Kanal İstanbul’a karşı AKP Kadıköy İlçe binası önünde eylem yaptı.

“Sana Kanal İstanbul’u yaptırmayacağız” pankartı açan sosyalistler, “Kanal İstanbul demek doğanın yıkımı ve talanı demektir. Kanal İstanbul demek milyonlarca emekçinin daha fazla yoksullaşması demektir. Kanal İstanbul demek onlarca hayvan türünün hayatını kaybetmesi demektir. Kanal İstanbul demek ormanlarımızı, su havzalarımızı kaybetmemiz demek. AKP yandaşları bu proje ile daha fazla zenginleşecek. Kanal İstanbul bizim vergilerimizle yapılacak. Kanal İstanbul’u protesto etmek, yaşam hakkımızı savunmak en doğal, en demokratik hakkımız. Biz bu projeyi yaptırmayacağız. Kanal İstanbul iptal olana kadar sokaklardayız” dedi.

“Kanala hayır” sloganları atan SGDF Eş Başkanı Deniz Bahçeci, SGDF üyeleri Mert Karatağ, Ayşe Güldane Özdoğan ve ESP üyesi Gamze Toprak darp edilerek gözaltına alındı.

Haber takibi yapan ETHA muhabiri Pınar Gayıp darp edilerek gözaltına alındı. Çevredekilerin tepkisi üzerine Gayıp serbest bırakıldı.

Kaynak: ETHA