Eskişehir Halkevi’nden eylem: “2324 liralık asgari ücret, insan onuruna yaraşmayan bir ücrettir”

Eskişehir Halkevi üyeleri ve Öğrenci Kolektifleri, 2020 yılı için belirlenen 2324 TL'lik asgari ücret tutarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde protesto etti. Asgari ücrete yapılan 300 liralık zammın "sefalet ücreti" olduğunu belirten Halkevciler, açıklamanın ardından fatura yaktı

Eskişehir Halkevi’nden eylem: “2324 liralık asgari ücret, insan onuruna yaraşmayan bir ücrettir”

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti 2324 lira 70 kuruş olarak belirledi. Türkiye toplumunun yaşadığı ekonomik krizde verilen 304 liralık zammın sadaka olduğunu belirten Eskişehir Halkevi üyeleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde eylemdeydi. Kitle adına yapılan açıklamayı Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı okudu.

Açıklanan asgari ücretin, sefalet ücreti olduğunu savunan Arpacı, “Her sabah karanlıkta işe giden ve karanlıkta evine dönen milyonlarca çalışanın sefalet ücreti yılın son günlerinde 300 liralık bir ‘jest’ ile tespit edildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılı asgari ücreti için dün son kez Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda toplandı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı yeni ücretin ardından Kanal İstanbul projesi için 110 milyar lira kaynak ayıran AKP iktidarı, işçiye günlük 10 liralık zammı reva görmüş oldu” dedi.

“İnsan onuruna yaraşmayan bir ücret”

Ülkedeki ekonomik kriz ortamında yapılan 300 liralık zammın halkın değil işverenin yüzünü güldürdüğünü belirten Arpacı, sözlerinin devamında “2324 liralık asgari ücret, insan onuruna yaraşmayan bir ücrettir. Çoğunluğunu işverenler ile hükümet yetkililerinin oluşturduğu komisyonun oy çokluğu ile belirlediği asgari ücret; Türkiye’nin demokratik olmayan ve iflas etmiş siyasetinin doğal bir sonucudur. Milyonlarca yurttaşımızın yoksulluğunu tescil eden asgari ücret; hayatın gerçeklerinden kopmuş bir masa başı pazarlığı ile bir lütuf, bir jest olarak sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Yeni ekonomik yıkım programı”

Asgari ücretin açıklanmasından hemen sonra gündeme gelen Kanal İstanbul projesinin de “rantın ve yıkımın iktidarının yeni projesi” olduğunu belirten Arpacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mehmet Cengiz’in, Ali Ağaoğlu’nun, Simit Saray’ının, Kalyon İnşaat’ın, 4 maaşlı saray danışmanlarının, Cüppeli Ahmet’lerin çocuklarının, Kanal İstanbul için 2012’den beri binlerce dönümlük arsa kapatan rantçı grupların istikbali için açıklanan Yeni Ekonomik Program; halkımız için vergi yükü, pahalılık, işsizlik, adaletsizlik ve ölüm anlamına gelmektedir. Açıklanan asgari ücret, Yeni Ekonomik Yıkım Programının itirafından başka bir şey değildir.”

Son olarak Arpacı, asgari ücretin belirlenmesinde “halkın insanca yaşayabilmesi için” şu maddelerin hayata geçirilmesini talep etti:

  • Asgari ücret, insanca yaşayabilecek ücret sınırına yükseltilmelidir.
  • Asgari ücret, uluslararası standartlar gözetilerek belirlenmeli ve işçinin ailesi dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret, grev hakkını içeren toplu pazarlık yolu ile saptanmalıdır.
  • Asgari ücret, yıllık olarak açıklanmalı, tamamen vergi dışı bırakılmalıdır.
  • Asgari ücretin belirlenmesi sürecine tüm işçi konfederasyonları katılmalı ve kadın temsili sağlanmalıdır.
  • İşten çıkartmalar yasaklanmalı ve sendikasız işçi çalıştırma suç kapsamına alınmalıdır.

Halkevciler, açıklamanın ardından fatura yaktı ve bozuk para atarak asgari ücreti protesto etti.

Sendika.Org/ Eskişehir