Erdoğan termik santral yasasını veto etti: Yasayı onaylayan AKP’li vekiller alkış tuttu

Termik santrallere baca filtresi takılmasını 31 Aralık 2022’ye kadar uzatacak olan yasayı Erdoğan veto etti. Tasarıyı meclise getiren ve onaylayan AKP’li vekiller vetoyu alkışladı

Erdoğan termik santral yasasını veto etti: Yasayı onaylayan AKP’li vekiller alkış tuttu

Türkiye genelinde bulunan 15 termik santralin bacalarına takılması planlanan filtreler için son tarihi 2022’nin sonuna uzatacak yasa M Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bugün MYK toplantısından sonra yaptığı açıklama ile bu yasanın Erdoğan tarafından veto edildiğini duyurdu.

Yasayı hazırlayan ve meclis oylamasında kabul oyu veren AKP’li milletvekilleri Erdoğan’ın veto kararına alkış tuttu.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin en kirli 15 termik santralinin havayı kirletmemesi için yapmaları gereken düzenlemeler için şirketlere daha önce defalarca süre tanındı. 2014 yılında, Anayasa Mahkemesi Anayasa’nın 56. Maddesi uyarınca, bu santrallerin kirlilik saçmasını anayasaya aykırı buldu ve 2021 yılına kadar verilen izni iptal etti.  2015 yılında yapılan yeni yasal düzenleme bu santrallere son olarak 31 Aralık 2019 sonuna kadar süre tanındı ve Anayasa Mahkemesi 2017 tarihli kararında, bu santrallerin 2019 sonuna kadar gerekli düzenlemeleri yapmalarını zorunlu tuttu. 2019 yılının Şubat ayında verilen sürenin tekrar uzatılması ile ilgili meclise gelen kanun teklifi tüm partilerin ortak kararıyla geri gönderildi ve bu santrallerin 2019 yılının sonuna kadar bu düzenlemeleri yapması konusunda ortak açıklamalar yapıldı. Anayasa Mahkemesi, 2014 ve 2017’de iki kez, Türkiye’nin en kirli, zehir saçan termik santrallerinin çevre yatırımlarını yapmalarına, 2019 yılı sonuna kadar bu düzenlemelerin tamamlanmasının mecburi olmasına karar verdi.

Ancak AKP tarafından meclise getirilen yasa ile birlikte bu süre 2022’nin sonuna uzatıldı. AKP ve MHP’li milletvekillerinin kabul oylarıyla meclisten geçen yasayı Erdoğan veto etti.

Sendika.Org