Doğa Koleji’nde üç aydır maaşları ödenmeyen öğretmenler dersleri boykot etti

Doğa Koleji bünyesinde çalışan öğretmenler, üç aydır maaşları ödenmediği için tüm şubelerde derslere girmedi. Veliler de hem öğrencilerin hem öğretmenlerin mağdur olduğunu söyleyerek, yetkililerden çözüm istedi

Doğa Koleji’nde üç aydır maaşları ödenmeyen öğretmenler dersleri boykot etti

Doğa Koleji bünyesinde çalışan ve üç aydır maaşları ödenmeyen öğretmenler, tüm şubelerde derslere girmedi.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre, daha öncesinde devredilmesi gündeme gelen Doğa Koleji’nde çalışan öğretmenler, üç aydır maaşlarını alamadıkları için derslere girmedi. Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemine İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kampüslerden çok sayıda öğretmen katıldı.

Doğa Koleji’nin bir şubesinde müdür olarak görev yapan bir öğretmen, kurumdan herhangi bir iflasın açıklanmadığını belirterek, “Alıcı ile anlaşamadıkları bir durum olduğunu, kolejin satışının gerçekleştiğini fakat deklare etmek için son bir pürüz kaldığını söylüyorlar. Bizler bir türlü Doğa Koleji’nin genel merkezine ulaşamadık. Hâlâ net bir açıklama alamıyoruz. Alıcı kim bilmiyoruz. Demirören Grubu’nun alacağını söyleyenler de var, Süzer Grup diyen de var. Türkveren’e geri verileceği de söylentiler arasında” dedi.

Öte yandan yaşanan durumdan dolayı mağdur olan öğrencilerin aileleri ve öğretmenler sosyal medya hesaplarından Doğa Koleji’ne tepki gösterdi.

İstanbul Fatih’te bulunan Doğa Koleji’nde görevli öğretmenlerin üç aydır maaş alamadıkları için derslere girmediklerini belirten veliler de okul önünde protesto eyleminde bulundu. Veliler hem öğrencilerin hem öğretmenlerin mağdur olduğunu söyleyerek, yetkililerden çözüm istedi.

“Öğretmenlerin bu duruma sokulması çok üzücü”

DHA’da yer alan habere göre, Ankara Çankaya’daki Çukurambar semtinde bulunan Doğa Koleji şubesinde çalışan öğretmenler de üç aydır maaşları ödenmediği için sabah saatlerinde derse girmedi. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören yüzlerce öğrenci, öğretmenlerinin ders girmemesi üzerine durumu ailelerine bildirdi. Bunun üzerine veliler, çocuklarını alarak okuldan ayrıldı.

Velilerden Funda Aktan, okul yönetimine tepki göstererek, “Ödemelerimizi yaptık, karşılığında çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Şu anda bize hiçbir açıklama yapılmadan dersler yapılmıyor” dedi.

Bir diğer öğrenci velisi Özlem Gündüz ise “Taksitlerimizi ödediğimiz halde öğretmenlerin bu duruma sokulması çok üzücü” diye konuştu. Öğrenciler de öğretmenleri adına üzüldüklerini kaydetti.

“Üç aydır tam maaşımızı alamıyoruz”

Okulun İngilizce Öğretmeni Aslı Genç Yanar da canla başla bugüne kadar çalıştıklarını kaydederek, “Dün itibarıyla sabrımız taştı. Yaklaşık üç aydır maaşımızı alamıyoruz. Ondan öncesinde de bölük pörçük aldık maaşlarımızı” ifadelerini kullandı.

Yetkililere seslenen Yanar, yaşanan duruma çözüm bulunmaması halinde öğrencilerin de mağdur olacağına dikkati çekti. Yönetimden gelen bilgilendirmeyle özel okulun satış sürecinde olduğunu ve kısa sürede sorunun çözüleceğini öğrendiğini ifade eden Yanar, “Ne olduğuyla ilgili hiçbir şey anlamadık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan okul yönetimi konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Sendika.Org