Denizli’de Süleymancıların yurdunda 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

Denizli’nin Çivril ilçesinde bulunan Süleymancılara ait yatılı Kuran kursunda kalan bir çocuk eğitmeni tarafından tecavüze maruz bırakıldı. Çocuğun yazdığı intihar notuyla durumdan haberdar olan arkadaşları durumu yönetime bildirince, tecavüzcü eğitmen gözaltına alınırken, tecavüzün üzerini örten yurt müdürü hakkında soruşturma başlatıldı

Denizli’de Süleymancıların yurdunda 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

Denizli’nin Çivril ilçesinde bulunan Süleymancılara ait yatılı Kuran kursunda kalan çocuk, eğitmeni tarafından tecavüze maruz bırakıldı.

İstismara uğrayan çocuk durumu yurt müdürüne anlattığında “Konuyu kapat, her şeyi unut” cevabını aldı. Ayrıca müdür, eğitmeni Denizli’de bulunan başka bir yurda gönderdiğini de söyledi.

İntihar notu her şeyi ortaya çıkardı

Tecavüze maruz bırakılan çocuğun, içine kapandığı ve tecavüzü bir arkadaşına anlatıp “İntihar edeceğim” dediği öğrenildi. Çocuğun arkadaşlarına anlattıktan bir gün sonra bir intihar notu yazıp yurdun penceresinden atmasıyla arkadaşları notu buldu ve yurt müdürüne durumu bildirdi.

Yaşananlar üzerine okul yönetimi, savcılığa şikayette bulundu. Savcılık soruşturma başlattı. Savcılık ve uzmanlar eşliğinde çocuğun ifadesi alındı.

“Haziran ayından beri istismar sürüyor”

Çocuk ifadesinde, “İlk istismar haziran ayında oldu. Belletmen bana, bodrum kattaki personel odasında cinsel istismarda bulundu” dedi. İstismarın, yurdun çoğu bölümünde devam ettiğini söyleyen çocuk, öğretmeninin “Kimseye bir şey söylemeyeceksin” diyerek tehdit ettiğini de söyledi.

Çocuğun ifadesinin ardından açılan soruşturma sonrası yurt belletmeni gözaltına alınırken “olayı gizlediği” gerekçesiyle yurt müdürü hakkında da soruşturma açıldı.

Valilikten açıklama: “Soruşturma devam ediyor”

Denizli Valiliği’nin dün (26 Aralık) yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı Basın Yayın organlarında yer alan Denizli’nin Çivril İlçesinde özel bir yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenciye yurdun belletmeni tarafından cinsel istismar edildiği yönündeki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu haberlerde yer alan olay ile ilgili 23.12.2019 günü başlatılan ‘Çocuğun Cinsel İstismarı’ soruşturmasında mağdur çocuk M.S. Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim edilmiştir. Olayın Şüphelisi E.T. nin yakalanması yönünde çalışmalar ise sürmekte olup, iddia edilen konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yurt mühürlendi

Başlatılan soruşturma sonrası yurdun bulunduğu ilçeye giden İl Milli Eğitim görevlileri polis ve zabıta eşliğinde  yurdu mühürledi. Yurtta kalan diğer öğrencilerin yurttan ayrıldıkları öğrenildi.

Sendika.Org