Demirtaş ciddi bir rahatsızlık geçirdi ancak hastaneye bir hafta sonra sevk edildi

HDP'nin hala tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın geçtiğimiz hafta ciddi bir rahatsızlık geçirdiği ancak hastaneye sevkinin engellendiği açığa çıktı. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı Demirtaş'ın bugün hastaneye sevk edildiğini duyurdu

Demirtaş ciddi bir rahatsızlık geçirdi ancak hastaneye bir hafta sonra sevk edildi

HDP’nin hala tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçtiğimiz hafta ciddi bir rahatsızlık geçirdiği, göğüs sıkışması ve nefes alamaz hale gelmesi sonucu bir süre bilincinin kapandığı, cezaevi doktorunun kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç servise sevkini uygun gördüğü ancak tüm başvurulara rağmen bir haftadır sevkinin engellendiği ortaya çıktı.

Gelişmeleri Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş twitter hesabından duyurdu.

Aygül Demirtaş’ın paylaşımları:

26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir.

Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.

HDP hükümeti acilen açıklama yapmaya çağırdı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli adına yapılan yazılı açıklamada HDP Meclis Başkan Vekili’nin ve Grup Başkanvekillerinin Edirne’ye gideceği belirtildi ve hükümet acilen açıklama yapmaya çağrıldı.

Buldan ve Temelli’nin açıklamasında şöyle denildi:

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir.

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir.

Demirtaş hastaneye sevk edildi

Bu açıklamalardan birkaç saat sonra Selahattin Demirtaş’ın hastaneye sevk edilmesine karar verildi. HDP Twitter hesabından bir açıklama yayımlayarak Demirtaş’ın hastaneye sevk edildiğini duyurdu.

Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin bir açıklama da Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım tarihinde rahatsızlandığı detaylı tetkikler yapılması için kendisinin bugün Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edildiği belirtildi. Savcılık ilk kontrollerin cezaevine gelen sağlık ekipleri tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

Sendika.Org