Cezayir’de ücretleri ödenmediği için greve çıkan Kayı İnşaat işçileri Meclis gündeminde

HDP ve CHP’li vekiller, Cezayir’de ücretleri ödenmediği için greve çıkan Kayı İnşaat bünyesindeki 150 işçinin sesini Meclis gündemine taşıdı

Cezayir’de ücretleri ödenmediği için greve çıkan Kayı İnşaat işçileri Meclis gündeminde

Cezayir’deki askeri hastane projelerinde çalışan ve bir senedir maaşları ödenmediği için greve çıkan işçilerin sesi, grevin 6. gününde TBMM gündemine taşındı.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak Cezayir’in Bechar ve Ouargla kentlerinde askeri hastane yapımı gerçekleştiren bir Kayı İnşaat çalışanlarına yaklaşık 12 aydır maaş ödememesi nedeniyle şantiyelerde çalışan 150 mühendis, mimar ve işçinin iş bırakma kararı alarak mağduriyetlerini haykırdığını hatırlattı.

Dr. Şevkin, Sahra Çölü’nde mahsur kaldıklarını bildiren işçilere kayıtsız kalınmaması gerektiğini vurguladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın işçilerin sorunlarını çözmesini isteyen Dr. Şevkin, “Gelin, çok mağdur durumda olduklarını ileten 150 vatandaşımızın haykırışına kulak verelim ve hak ihlalini ortadan kaldıralım” dedi.

HDP’li Hatimoğulları’ndan soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da inşaat işçilerinin yaşadığı mağduriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Kayı İnşaat’ın Cezayir’deki Askeri Hastane projelerinde çalışan işçilere sigorta yapmadığı iddiasının doğru olup olmadığını soran Hatimoğulları, şirketin bu ülkede onlarca projede taşeron olarak i�� aldığını ve neredeyse her şantiyesinde işçilerin maaş ödenmemesi nedeniyle greve gittiğini; şirketin Etiyopya, Irak, Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki şantiyelerinde de benzer bir biçimde işçilerin hakları için iş bıraktığı bilgisinin basına yansıdığını dile getirdi.

Hatimoğulları, yurtdışında çalışan işçilerin çalışma koşulları, yaşam şartları ve iş güvenliği gibi yaşamsal konularda her iki bakanlığın denetimler yapıp yapmadığı da belirterek sorularına yanıt istedi.

Sendika.Org