Eskişehir’de kadınlar sokakta: “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!”

Eskişehir'de kadınlar "Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!" diyerek Doktorlar Caddesi'nde insanlık zinciri oluşturdu

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu ve Eskişehir Kadın Savunması, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için Doktorlar Caddesi’nde insanlık zinciri oluşturdu. Katledilen kadınların fotoğraflarının ve hikayelerinin olduğu dövizleri taşıyan kadınlar “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!” diyerek kadın cinayetlerine yönelik tedbir alınmasını talep etti.

Yapılan basın açıklamasında, 2013 yılında 237, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılında 409, 2018 yılında 440 ve 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadının öldürüldüğünü belirten kadınlar, sadece kasım ayında en az 39 kadın evli oldukları/eskiden evli oldukları erkekler, beraber oldukları/eskiden beraber oldukları erkekler, akrabaları, tanıdıkları, babaları, oğulları tarafından öldürüldüğü dile getirdi.

Kadın cinayetlerine giden yolların, kadınları kamusal alandan koparıp eve mahkum etmeye çalışan, toplumu muhafazakarlaştırma adına cendereye alan iktidar anlayışı ve sistem tarafından döşendiğini ifade eden kadınlar, “Kadının kahkahasını, giyimini, sokakta gezmesini diline dolayanlardır onlar. Kadınları biçtikleri rollere hapsetmek isteyenlerdir. Kadını yedek iş gücü olarak gören emeğini ve bedenini sistematik bir şekilde sömürenlerdir” açıklamasında bulundu.

Kadın cinayetlerinin ardından Timsah “O kadınlar bugün aramızda olabilirdi” diyen egemenlere seslenen kadınlar, onlara inanmadıklarını ve güvenmediklerini belirtti: “Tırnaklarımızla kazıya kazıya kuruncaya kadar eşitliğin ve özgürlüğün dünyasını yan yana gelip mücadele etmeye devam edeceğiz.”

“Biz bugün, burada, katledilen kız kardeşlerimizle yüzleşmenizi istiyoruz. Onların hayattayken duymadığınız seslerini bugün, burada duyun istiyoruz” diyen kadınlar, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

Bir takım siyasiler ve yöneticiler 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanunu, devletlere kadını korumak adına çok önemli sorumluluklar yükleyen ve Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesini tartışırken, o gürültüde duymadığınız sesleri bari bugün duyun istiyoruz. Bugün koruma kararlarına rağmen öldürülen, koruyamadığımız kadınların acısını çekmek yetmez. Şimdi sorumluluk almak, kadınların şiddete mahkûm olmadığını göstermek zamanı…

Şiddetin bin bir çeşidiyle baş etmeye çalışan kadınların dayanışmayla nasıl güçlendiğini, ayağa kalktığını biliyoruz. Şimdi ağlamak, yalnız hissetmek, çaresizliğe düşmek zamanı değil. Ayağa kalkmak ve ayakta kalmak zamanı…

Kız kardeşlerimize sözümüzdür; Gülten Akın’ın da dediği gibi “Sonsuz güzelleşecek dünya biz kurduğumuz zaman!”. O dünyayı kurana kadar yitirdiklerimizi de unutmadan, onlar adına da mücadele etmeye, dik durmaya devam edeceğiz. Eğilmeden, bükülmeden, unutmadan, vazgeçmeden…

Basın açıklamasının ardından erkekler tarafından öldürülen kadınların ve hikayelerinin yer aldığı dövizlerle eylemlerine devam etti.

Sendika.Org/Eskişehir