“’Bu kanalı yapacağız’ ısrarı AKP tabanındaki erimeyi hızlandırmaktan başka sonuç vermez”

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras'a göre “kim ne derse desin bu kanalı yapacağız” ısrarı, iktidar partisi tabanındaki erimeyi hızlandırmaktan başka sonuç vermeyecek

“’Bu kanalı yapacağız’ ısrarı AKP tabanındaki erimeyi hızlandırmaktan başka sonuç vermez”

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, AKP iktidarının Kanal İstanbul ısrarı üzerine yazdığı “İktidarın kendi kalesine golü” başlıklı yazısında, iktidarın kendi aleyhine bir süreci başlattığını yazdı.

“Kanal İstanbul projesinin gündeme gelip tartışma konusu olması hiç değilse bugünkü süreçte iktidarın lehine bir gelişme değil” diyen Kiras iktidarın siyasi tercihlerinde rasyonalitenin yeri kalmadığı için uyarılara da kulak vermediğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun meydan okumasına cevap verme zorunluğu hissetmesinin iktidarı zora soktuğu izlenimini paylaşan Kiras, AKP iktidarı için “rakibinin belirlediği şartlarda ve zeminde gerçekleşecek bir müsabakayı kazanması kolay olmayacak” değerlendirmesinde bulundu:

İmamoğlu akıllıca bir taktikle Kanal İstanbul konusunu Erdoğan’a karşı siyasi mücadelenin çıpası olarak belirlemiş görünüyor. Erdoğan’ın birçok sebepten dolayı kamuoyu desteğini arkasına almasının zor olduğu bir alanda gerçekleşecek mücadelenin sonucu 23 Haziran’dakinden çok daha ağır olabilir. Ama durum öyle bir noktaya geldi ki iktidar cephesi bu konuda geri adım atsa bile bu da yine rakibinin kazancı olacak. Yapılması gereken şey bu projenin ısıtılması girişimine hiç başlamamak, İmamoğlu itirazlarını dile getirince belki ‘şimdilik düşünmüyoruz’ gibi bir cevapla konuyu kapatmak olmalıydı. Ama rasyonalitenin bağlarından azade bir siyaset söz konusu olunca böyle olmuyor.

İktidarı bu yanlışlara sevk eden galiba aşırı özgüveni. ‘Halka güzelce anlatırız, ikna olurlar’ diye bakıyor her meseleye. Oysa halkın geçmişte ‘güzelce anlatılınca ikna olduğu’ konularla şimdiki konular çok farklı.

Kiras, “kim ne derse desin bu kanalı yapacağız” ısrarının iktidar partisi tabanındaki erimeyi hızlandırmaktan başka sonuç vermeyeceği öngörüsünü paylaştı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın!

Sendika.Org