Bozankaya’da işten atılan işçilerin direnişine polis saldırısı

Bozankaya A.Ş’de sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdüğü direnişe polis saldırdı. İşten atılan işçi sayısı ise 30 oldu

Bozankaya’da işten atılan işçilerin direnişine polis saldırısı

Ankara’da faaliyet yürüten elektrikli otobüs, metro ve tramvay üreticisi Bozankaya A.Ş’de, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdüğü direnişe polis saldırdı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 30 oldu.

Bozankaya A.Ş’de Birleşik Metal-İş’in yetki başvurusunda bulunması sonrası baskı yapan patron, sendikadan istifa etmeyen 30 işçiyi işten attı.

İşten atıldıktan sonra işçiler fabrika önünde başlattıkları direnişi sürdürüyor. Bu sabah fabrika önünde işleri ve anayasal hakları için direnen işçiler, bir kez daha polis saldırısına uğradı. Polis, işçileri fabrika önünden uzaklaştırıldı. Fabrikaya giden yola kalkanlarla etten duvar ören polis, işçileri direniş yaptıkları alana yaklaştırmadı.

Ne olmuştu?

Ankara Sincan ve Kazan’da kurulu Bozankaya A.Ş. işletmesinde çalışan işçiler, Birleşik Metal-İş’e üye oldu. İşletme genelinde çoğunluğu sağlayan Birleşik Metal-İş Sendikası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki tespiti için başvuruda bulundu. Bunun üzerine Bozankaya patronu, işçilerin örgütlenmesini engellemek için baskıya başladı.

Patron, işçilerden TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri alınarak sendikadan istifa ettirmek için baskı yaparken, sendikadan istifa etmeyenleri çıkışla tehdit ediliyor. İstifa ve iş baskısı sonucu 30 işçi işten çıkartıldı.

Kaynak: Evrensel