Bartın’da tarihi okul binasının yıkımına tepki: “Suç işliyorsunuz”

Bartın’da yerine cami ve külliye yapılması planlanan Endüstri Meslek Lisesi'nin tarihi binasının yıkımına başlandı. Aylardır yıkıma karşı direnen Okuluma Dokunma Platformu, okulun önünde yaptığı açıklamada suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti

Bartın’da tarihi okul binasının yıkımına tepki: “Suç işliyorsunuz”

Bartın’da Okuluma Dokunma Platformu’nun aylardır gündem ettiği ve yerine külliye-cami yapılması planlanan Endüstri Meslek Lisesi’nin tarihi binasının yıkımına dün (5 Aralık) başlandı.

1886 yılında yaptırılan ve sırasıyla Firengi Hastanesi, Memleket Hastanesi olarak da kullanılan tarihi bina, 150 yıldan bu yana hizmet veriyordu. 3 Aralık’ta okul önünde eylem yapan Okuluma Dokunma Platformu, 1960’lı yıllardan beri Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan tarihi binanın geçtiğimiz aylarda boşaltıldığını ve başka bir yere taşındığını belirterek hazineye ait okul arazisinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na verildiğini duyurmuştu. Platform, Diyanet’in tarihi binayı yıkarak arazisine cami ve külliye yapılması kararı aldığını belirtmişti.

Bora: “Suç işliyorsunuz”

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilmemesi yönünde alınan karara dayandırılan yıkım sonrası Okuluma Dokunma Platformu, okul önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora, binanın yıkılmaması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na daha önce başvuruda bulunduklarını söyledi.

Başvurunun inceleneceği ve konuya ilişkin raporun hazırlanması sonrasında bir karar verileceğine ilişkin yazının kendilerine 25 Kasım’da ulaştığını belirten Bora, “Şu anda devletin bütün yetkilileri suç işlemekteler. Bizler, bu binaya sahip çıkan öğretmenler olarak tekrar ediyoruz: Suç işliyorsunuz” dedi.

Yıkımın durdurulması çağrısında bulunan Bora, sözlerine şöyle devam etti:

Milli Eğitim Müdürü’ne de buradan çağrı yapıyorum, Müdürsen buraya gelirsin, iş güvenliği kurallarını kontrol edersin. Buradaki mağduriyeti düzeltmelisin. Okullara gidip, dayı gibi kapıları çalmadan öğretmen odalarına girmeyi bildiğin gibi dayıysan buraya da gelir yıkımı durdurursun. Burada şu anda yasa dışı bir uygulama yapılıyor. Kentin yetkilileri bu yıkımı durdurmak zorunda. Bizler, öğretmenler olarak Bartın’ın kentine, doğasına sahip çıkanlar olarak buradayız. Azız ama o yasalar onlara hatırlatmak zorundayız. Herkesi okuluna sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sahip çıkılmadığı takdirde tekrar suç duyurusunda bulunacağız.

“Binanın tescil koşullarını taşımadığına karar verildi”

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27 Kasım’da, alelacele bir şekilde tarihi binanın tescil koşullarını taşımadığına karar verdiğini kaydeden Bora, şu ifadeleri kullandı:

Acele ediyorlar çünkü buradaki itirazımızı sürdüreceğimizi daha yukarılara, Ankara’daki koruma Kurulu’na ve Bölge İdare Mahkemesi’ne kadar konuyu taşıma hakkımız olduğunu biliyorlar. Bunları yapmayalım, yaptığımızda da hiç bir anlamı olmasın diye bu okulu üç gün içinde yıkacaklar. İşçileri de gece gündüz çalıştıracaklar, fazla mesai yaptıracaklar ve bu okulu yerle bir edecekler. Ancak yapılan tüm itirazlara rağmen Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27 Kasım 2019 tarihinde Safranbolu’da gerçekleştirdiği toplantıda, binanın tescil koşullarını taşımadığına karar verildiği öğrenildi.”

Sendika.Org