Aylardır maaşları ödenmeyen Doğa Koleji öğretmenleri derslere girmeyeceklerini duyurdu

Aylardır maaşlarını alamayan Doğa Koleji öğretmenleri okul yönetimine verdikleri 10 günlük sürenin olduğunu ve hala ödeme alamadıklarını belirterek yarın (4 Aralık) derslere girmeyeceklerini ve boykot yapacaklarını duyurdu

Aylardır maaşları ödenmeyen Doğa Koleji öğretmenleri derslere girmeyeceklerini duyurdu

Uzun süredir öğretmen maaşlarının ödenmediği Doğa Koleji’nde öğretmenler boykota hazırlanıyor. Kolejide uzun süredir var olan ekonomik sorunlar devam ediyor. İnşaat sektörüne giren ve burada iflas eden firma patronu öğretmenlere ücretlerini parçalı verirken, bir süredir de hiç ödememeye başladı.

Her gün yeni bir iddiayla gündeme gelen okulda verilen hiçbir sözün tutulmadığını belirten öğretmenler, maaş ödemeleri için verilen son 10 günlük sürenin dolmak üzere olduğunu ve hala ödemelerini alamadıklarını aktardı.

Öğretmenler maaş konusunda kendilerine verilen sürenin 3 Aralık’ta dolduğunu belirterek yarın (4 Aralık) eyleme geçeceklerini bildirdi. Derslere girmeyerek boykot yapacaklarını duyuran öğretmenler, “Bugünden itibaren sabredilmesini isteyecekleri fazladan 1 saat dahi planlanan eylemi kırmaya yönelik bir oyalama girişimi olacaktır” açıklamasında bulundu.

“Kolej satılıyor”

Sosyal medyadan da konuyu paylaşan ve binlerce kişiden destek alan mağdur öğretmenler şimdi de kolejin Süzer Grubu’na satılacağı haberinin kurumda dolaştığını aktardılar. Maaşlarını almak için direnen öğretmenler bu konunun belirsizliği karşısında da çaresiz olduklarını belirtti. Bazı kampüslerde velileri de öğretmenlere destek olarak kolej yönetimine karşı bir araya geliyor.

MEB’den sonra en çok okula sahip kurum

124 kampüs, 82 bin öğrenci ve 13.500 personeliyle Doğa Koleji, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sonraki en çok okula sahip kurumların başında geliyor. 2018 yılının ortasından bugüne kadar öğretmenlerin maaşları düzensiz şekilde maaş aldığı gündeme taşınmış ve yaşanan bu olaylar artarak devam etmişti. Kolejde, geçen dönem işten çıkarılan mağdur ��ğretmenlerin Ağustos ayı maaşlarının hala yatmadığı ve devam eden öğretmenlerin ise dönem başında almaları gereken maaşlarını hala alamadıklarını belirtildi.Bir kamu hizmeti olması gereken eğitim-öğretim faaliyetinin sermayenin eline bırakıldığında öğretmenden öğrencisine nasıl mağdur olduğu gözler önüne serilmiş oldu.

Sendika.Org