Antalya Valiliği Las Tesis’i engellledi, kadınlar sokağı terk etmedi

Antalya Kadın Platformu'nun düzenleyeceği Las Tesis koreografisi valilik tarafından yasaklandı. Dansları yasaklanan kadınlar yaptıkları basın açıklamasıyla, "Dansımız yasaklanıyor. Kadınların tecavüze, tacize, cinsiyetçiliğe ve ataerkil sistemin tüm çirkin yüzlerine karşı yaptığı bu farkındalık amacı güden dansımız için yapamazsınız deniyor ve önümüze etten duvar örülüyor" dedi

Antalya Valiliği Las Tesis’i engellledi, kadınlar sokağı terk etmedi

Türkiye’de yapıldığı ilk günden beri yasaklar, engellemelerle karşılanan Las Tesis danslı protestosu Antalya’da da hiçbir gerekçe göstermeksizin yasak ve engellemeyle karşılaştı. Engellere rağmen alandan ayrılmayan kadınlar hukuksuz yasağı ve polis engelini kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Kadınların yaptığı açıklamada “Biz kadınlar bugün buraya Şili’de başlayarak tüm dünyayı saran, kentlerin meydanlarını kadınlar ve onların sözleri ile dolduran Las Tesis dansını yapmak için toplandık. Fakat Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şey bugün Türkiye’nin diğer meydanlarında da olan bir durumla karşı karşıyayız. Dansımız yasaklanıyor. Kadınların tecavüze, tacize, cinsiyetçiliğe ve ataerkil sistemin tüm çirkin yüzlerine karşı yaptığı bu farkındalık amacı güden dansımız için yapamazsınız deniyor ve önümüze etten duvar örülüyor” denildi.

“Çünkü bizler yaşamak istiyoruz”

Açıklama, “Nedir dansımız yasaklayan şey? Biz açıklayalım çünkü bu dans kadınlar için özgürlük anlamına gelirken iktidar için kadınların itaatsizliği anlamına geliyor. Onlar tüm baskı aygıtları ile yani polisiyle TOMA’sıyla ve jopuyla gözaltı ve cezalarıyla karşımızda duruyor. Havuz medyası yasakçı valisi, bakanı, milletvekili, TGB ve Ülkü Ocakları gibi faşizminden beslenen güruhlar tarafından hedef gösteriliyoruz. Ama bilsinler ki biz kadınlar hiçbir zaman baskıya boyun eğmedik. Yine eğmeyeceğiz. Bizi susturamazsınız korkutamazsınız. Çünkü bizler yaşamak istiyoruz. Ve özgürce insanca eşit bir şekilde yaşamak için mücadele edeceğiz” ifadeleriyle son buldu.

Kaynak: Antalya Sokakları