Anayasa Mahkemesi, Wikipedia kararını verdi; darısı Sendika.Org’un başına

Wikipedia’nın erişim engeli kararı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek yaptığı başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia kararını verdi; darısı Sendika.Org’un başına

Anayasa Mahkemesi (AYM), Nisan 2017’den beri Türkiye’de erişime engelli olan Wikipedia’nın başvurusunu değerlendirerek, erişim engelinin hak ihlali olduğuna hükmetti.

Şaibelerle tarihe geçen 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’nun ardından BTK, sansürde eşit atlayarak dünyanın en büyük açık internet ansiklopedisi Wikipedia’yı Türkiye’de erişime engellemişti. Erişim engeliyle birlikte Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonları ile bağlı sayfalarına erişim de kapanmıştı.

Wikipedia’nın erişim engeli kararı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek yaptığı başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Karar bugün (26 Aralık) AYM’nin internet sitesinde duyuruldu.

Sendika.Org’un başvurusu da bölümler önünde incelemede

İlki 25 Temmuz 2015’te olmak üzere 62 kez erişime engellenen Sendika.Org da her erişim engeli için ayrı ayrı dava süreçleri başlatmış, Anayasa Mahkemesi’ne de 16 ayrı başvuruda bulunmuş durumda.

9 Ekim 2015’te yapılan ilk başvuru dosyası, 4 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala bölümler önünde incelemede bekliyor.

Sendika.Org özellikle 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu sürecinde günlük hale gelen erişim engelleriyle karşı karşıya kalmış, engelleme sayıları bir rekora ulaşınca Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurmuştu.

Aralık 2017’de CHP’li milletvekillerinin Wikipedia ve Sendika.Org’a yönelik sansürleri TBMM gündemine taşıması üzerine, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, Sendika.Org’a yönelik sansürü “çocuk pornosuna karşı mücadele” ile gerekçelendirmeye çalışmış, tepkiler üzerine Sendika.Org’dan özür dilemişti.

Sendika.Org’un engelli koşusu

Sendika.Org