Alamos Gold 200 işçiyi işten çıkardı: “Köylüler madene mahkum değildir”

Alamos Gold iştiraki Doğu Biga Madencilik ruhsat yenileme işlemlerindeki gecikme nedeniyle 200'ün üzerinde işçinin işine son verildiğini duyurdu. Kazdağı Doğa ve kültür Koruma Derneği, “Alamos, işten çıkardığı çalışanlarına tazminat vermeli ve bir an önce Kazdağı’nı terketmelidir!” dedi

Alamos Gold 200 işçiyi işten çıkardı: “Köylüler madene mahkum değildir”

Kaz Dağları’nda altın madeni arama faaliyeti için 200 binin üzerinde ağaç katliamı yapan Kanadalı Alamos Gold’un Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik, 200’ün üzerinde işçinin iş akdinin feshedildiğini duyurdu.

Şirketinden dün (11 Aralık) yapılan açıklamada, ruhsatın yenilenmemesinden ötürü iş gücü azaltımına gidildiği belirtildi.

Doğu Biga Proje Müdürü ve şirket sözcüsü Çağrı Şen tarafından yapılan yazılı açıklamada “İnşaat çalışmalarına devam etmek için gerekli olan ruhsat yenileme işlemlerindeki devam eden gecikme nedeniyle Kirazlı altın projesinde istihdam edilen 200’den fazla kişi, yapılacak işgücü azaltımı duyurusundan etkilenecektir” denildi. Şen aynı zaman da Bakanlığa gerekli başvuruları yaptıklarını ve temaslarını sürdürdüklerini bildirdi.

“Ekolojik yıkımdan hiç söz yok!”

Öte yandan Kazdağı Doğa ve kültür Koruma Derneği konuya ilişkin bir açıklama yaparak, firma açıklamalarında doğa talanı ve ekolojik yıkıma dair hiçbir söz olmamasını eleştirerek, Alamos, işten çıkardığı çalışanlarına tazminat vermeli ve bir an önce Kazdağı’nı terketmelidir!” dedi.

Altın madenciliği’nin yapıldığı ülkelere ve bölgelere hiçbir yarar sağlamadığı, daha fazla yoksulluğa yol açtığı, hiçbir kamu yararı olmadığı gibi, tarım alanlarını, su kaynaklarını, ormanları yok ederek ve kirleterek geri döndürülmesi çok zor ekolojik yıkımlara yol açtığının belirtildiği açıklamada “Kısa süre içerisinde de Kirazlı’da bu duruma tanıklık ettik. 374 bin ağacın kesilmesi ile bir orman ekosistemi yok edildi” denildi.

Köylüler madene mahkum değildir!

Kirazlı Altın Madeni Proje alanı civarında yaşayan köylüler madene mahkum değildir ve madencilerin sosyal rüşvetlerine ihtiyaçları yoktur” açıklaması yapan dernek, Alamos Gold’un ÇED raporuna göre 6 yıl çalıştıktan ve rezerv bittikten sonra arkasında bıraktığı ekolojik yıkıma aldırmadan çekip gideceğini ve halk bu yıkımla baş başa kalacağını aktardı.

Köylerdeki su, elektrik, yol gibi alt yapı ihtiyaçlarının ve yeni iş olanakları yaratmanın aynı zaman da çöp konteynerleri, cami avlularının peyzajı, çeşme yapımı, köyün gençlerinin burs ihtiyaçlarının, kamu kurumlarının sorumluluğunda olduğunu belirten dernek, “Madencilerin sosyal rüşvetlerle bu ihtiyaçları çözmeleri ve köylüleri kendilerine bağlamaları kamu adına utanılacak bir durumdur. Doğu Biga, yaptığı açıklamada verdikleri sosyal rüşvetleri belirterek köylülerin başına kakmaktadır” dedi.

Ruhsatın yenilenmeyeceği bir an önce açıklanmalı, alan rehabilite edilmelidir!

Ruhsat belirsizliğinin bir an önce sonuca kavuşturulması ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “ruhsatın yenilenmeyeceğini” açıklamasını isteyen dernek yönetimi, hemen ardından Doğu Biga Madencilik A.Ş.’ye tahsis edilen alanların izin belgeleri iptal edilmesini ve firmanın alanı boşaltmasının sağlanmasını istedi. Söz konusu alanın, uzmanlarca hazırlanacak ekolojik rehabilitasyon projesine uygun olarak, maliyeti sebep olanlarca karşılanarak, acilen rehabilite edilmesi talep edildi.

Kazdağı’nın üstü altından değerlidir!

Dernek yönetiminden yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Bölge halkı ve köylüler, istemeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istihdam edilerek rehabilitasyon projesinde çalıştırılabilir ve mağduriyetleri bir ölçüde giderilebilir. Bir yandan da kamu ve yerel yönetimler tarafından bölgenin tarımsal ürünleri ve turizm değerlerinin bölgenin ve köylülerin refahı için en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda projeler geliştirilmeli,  üretim ve pazarlama kooperatifleri kurularak üretici desteklenmeli ve Kazdağı ve çevresinin değerleri temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılmalıdır.

İşten çıkartılarak mağdur edilen köylülere tazminat verilmelidir!

Bölgedeki köylüler zorunluluktan, umutsuzluktan, tarımdan kopuş nedeniyle madende çalışmaya mecbur bırakılmıştır. Madende çalışanlar ile madenin yarattığı yıkıma karşı olanlar birbirine karşıt değil, dosttur. Halkın arasında yaratılmak istenen ayrımcılık sosyal politikalarla bir an önce giderilmelidir.  Ekonomik kriz ve işsizliğin, işten çıkarılmaların sorumlusu doğa ve yaşam savunucuları değil siyasi iktidar ve sermayedir.

Alamos Gold’u,  mağdur ettiği köylülere gerekli tazminatı vermeye, sebep oldukları ekolojik yıkımın maliyetini karşılamaya ve alandan ve tüm diğer altın madeni projelerinden çekilmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org