ABD’de eşcinsel bir çift tarafından evlat edinilen öğrencisini utandırmaya çalışan öğretmen işten çıkarıldı

Utah'ta bir okulda öğrenciler nelere şükrettiklerini anlatırken 11 yaşındaki bir öğrenci, "Sonunda iki babam tarafından evlat edinileceğim için sevinçliyim ve şükran duyuyorum" diye yanıtladı. Muhafazakâr kadın öğretmen bu yanıtı kabul etmeyerek, "Bunda şükran duyulacak ne var ki!" diye çocuğu susturdu.

ABD’de eşcinsel bir çift tarafından evlat edinilen öğrencisini utandırmaya çalışan öğretmen işten çıkarıldı

Din adına toplumsal hayata müdahale etmeyi görev bilenlerin insanlara saldırmaları bütün dünyada her gün rastlanan bir şey.

ABD’de Şükran Günü herkesin yaşama, sağlığa, elinde olanlara şükrettiği bir gün. Esasında din ile en ufak bir ilişkisi olmasa da dindarlar bu günü ve şükran duygularını kendi tanrılarına çevirerek güne dini bir anlam yüklemeye çalışıyorlar. Bu günün kutlanmasının esas tarihi dayanağı ise Amerika kıtasına Avrupa’dan gelenlerin açlıktan yok olmak üzereyken yerlilerin onları kurtarması.

Okullarda Şükran Günü anlatılırken genellikle öğretmenler öğrencilerine neler için şükran hissi duyduklarını soruyorlar. Bu, olağan bir uygulama.

Ancak bu yıl, Utah Eyaleti’nde bir ilkokulda şükran duygularını dillendirmek dindar bir öğretmenin takıntısıyla ve ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin insanlığıyla başka bir boyut kazandı.

“Bunda şükran duyacak ne var ki!”

Öğrenciler nelere şükrettiklerini anlatırken 11 yaşındaki bir öğrenci, “Sonunda iki babam tarafından evlat edinileceğim için sevinçliyim ve şükran duyuyorum” diye yanıtladı.

Muhafazakâr kadın öğretmen bu yanıtı kabul etmeyerek, “Bunda şükran duyulacak ne var ki!” diye çocuğu susturdu.

Arkasından da öğrencilerine yarım saat geleneksel ailenin kutsallığı ve homoseksüel yaşamın ne kadar yanlış ve günahkâr olduğu üzerine konuşuyor öğretmen. İki erkeğin beraber yaşamasının günahlarını da uzun uzadıya anlatıyor. Anlatırken de 11 yaşındaki öğrencinin gözlerinin içine bakıyor devamlı.

Öğrencilerin tepkisi

Ancak dindar öğretmenimizin hiç beklemediği bir şey oluyor. Birkaç kız öğrenci, öğretmenlerine bu tür konuşmanın yanlış olduğunu hatırlatıyorlar. Hem de birkaç kez. Ama tanrının yolunu bulduğunu zanneden öğretmen vaazını durdurmuyor.

Üç kız öğrenci bunun üzerine kalkıp dersten çıkarak doğrudan müdürün odasına yollanıyorlar. Sınıfta neler olduğunu ve böyle bir “utandırma çabasının” yanlışlığını detaylarıyla anlatıyorlar müdüre. Derhal okuldan iki yanında güvenlik elemanlarıyla çıkartılıp atılan öğretmen çıkışında bile hâlâ tanrı sevgisi ve geleneksel aile birliğine karşı yaşamanın ahlaksızlığı hikayelerini anlatmaya çalışıyor.

Çocuğun babalarından biri, Louis van Amstel öğretmen için “Bir de utanmadan bizim çocuğumuzu suçlamaya kalkıyor ve okuldan atılmasının bizim çocuğumuz yüzünden olduğunu iddia ediyor” diyor.

Baba devamla, “Oğlumuzun okuluyla gurur duyuyoruz. Bu öğretmeni hem kovdular hem de bir daha okullarında asla öğretmenlik yapamayacağını söylediler” diyor.

Dersten çıkarak bu tutucu saldırıyı protesto eden kız öğrenciler için de “Bizim ailemizi korumak için saldırgana karşı duruş sergileyen kızlar için de çok gurur duydum. Ama iğrenç olan böyle bir saldırganın kamu okullarında öğretmenlik yapabilmesidir” diyor baba.

Sendika.Org / ABD (Mehmet Bayram)