14. İşçi Filmleri Festivali Trabzon ve Artvin’de izleyicileriyle buluştu: “Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı”

14 yıldır ulusal ve uluslararası 800’e yakın bağımsız filmi binlerce sinemaseverle buluşturan İşçi Filmleri Festivali Trabzon ve Artvin’de izleyicileriyle buluştu

14. İşçi Filmleri Festivali Trabzon ve Artvin’de izleyicileriyle buluştu: “Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı”

14. İşçi Filmleri Festivali (İFF) “Perdeyi aç, sesin sarsın dünyayı” sloganıyla çok sayıda ildeki gösterimlerin ardından Trabzon ve Artvin’de de izleyicileriyle buluştu. Borçka’da 20-22 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, Artvin Çoruh Üniversitesi Borçka Acarlar MYO Konferans Salonu’nda Locman filminin gösterimi ile açılış yaptı.

Gala gösteriminde, “14 Yıl, 14 Afiş” sergisi katılımcıların beğenisine sunulurken, Okan Subaş mini tulum dinletisiyle katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

Yücel-Müge çiftinin dans gösterisiyle başlayan galada, Festivalin düzenleyicileri arasında yer alan DİSK Genel İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin bir konuşma yaparak, asgari ücretin düşüklüğüne dikkat çekerek vergilendirmenin dışında tutulması gerektiğini vurguladı. Katılımcılara teşekkür eden Bilgin, bu tür çalışmaların Borçka’da ve Artvin’de daha çok düzenlenmesi için ellerinden geleni yapacağını vurguladı.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan yaptığı konuşmada, “Halkımız bana Borçka’yı kültür ve sanatla buluşturmak için oy verdi, Ercan Hoca’nın başkan olduğu yerde kültürel faaliyetlerin kayda değer bir artış göstermesi eşyanın tabiatı gereğidir. Bundan sonra da Borçkalıları kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Borçka’da yıkılan Şan Sineması’nda 28 yıl boyunca makinistlik yapan Hüseyin Yılmaz’a Borçka’ya sinemayı sevdirdiği için Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş’e ve Borçka’da sinema kapandıktan sonra köy köy dolaşarak sinemayı halkla buluşturan Cengiz Keskin’in adına Muhammet Gençtürk’e Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan tarafından plaket verildi.

Locman filminin gösteriminin ardından filmin yapımcısı Oya Işıl Çuhadar ve yönetmeni Şükrü Alaçam’la yapılan söyleşinin ardından etkinlik sona erdi.

21 – 22 Aralık’ta Borçka Atapark Cafe, Yoyo Cafe ve Borçka Halkevi’nde festival kapsamındaki filmler halkın beğenisine sunuldu.

Gösterimler Trabzon’da 21-22 Aralık’ta devam edecek

İşçi Filmleri Festivalinin Trabzon ayağı saat 18.00’da Usta Park Otelde kokteyl ile başladı. Kokteylin ardından festivalin Trabzon düzenleyicisi kurumlardan KESK adına Engin NUR, Trabzon Halkevi adına Orkun ZENGİN, Öğrenci Kolektifleri adına Ulaş TANŞİ, Trabzon Sinema Derneği adına ise Serkan TÜRK festivali selamladı. Konuşmaların ardından Kolektif Müzik Atölyesi müzik dinletisiyle izleyicilerin karşısına çıktı. Müzik dinletisinin ardından Yönetmeni Şükrü ALAÇAM olan Locman filminin gösterimi gerçekleştirildi.

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 21-22 Aralık’ta seyirciyle buluşmaya devam edecek. 21 Aralık Cumartesi günü yapılacak gösterimler Ruhi Türkyılmaz Sanat evinde, 22 Aralık Pazar günü ise Trabzon Halkevinde gerçekleşecek.

Sendika.Org