Yargılanırken hakkında yeni soruşturma açılan Arzu Çerkezoğlu: “İnandıklarımızı söylemekten vazgeçmeyeceğiz”

3,5 yıl önceki bir konuşması nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla yargılanan Çerkezoğlu hakkında, aynı konuşma nedeniyle bir de “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması açıldı

Yargılanırken hakkında yeni soruşturma açılan Arzu Çerkezoğlu: “İnandıklarımızı söylemekten vazgeçmeyeceğiz”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 3,5 yıl önce Sapanca’da katıldığı bir panelde iktidara yönelttiği eleştiriler nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla yargılandığı davada bir kez daha hâkim karşısına çıktı.

Çerkezoğlu mahkemedeki savunmasında “Konuşmamda daha çok özgürlükten bahsetmiştim. Sistem de rejim de değişmelidir, ancak demokrasinin işlediği bir sistemi istediğimizi ifade etmiştim. Ülkeyi yönetenlere yönelik eleştirileri ifade etmiştim. DİSK’in tüzüğünde ve temel ilkelerinde yer alan sömürünün ortadan kaldırılmasıdır” dedi ve fikir özgürlüklerinin tartışılması gereken yerin mahkeme salonu olmadığını ekledi.

“Mücadeleye devam!”

Duruşma sırasında uluslararası emek örgütleri ITUC, EPSU, UNISON, UNITE the UNION’dan temsilciler de Çerkezoğlu’nu yalnız bırakmadı.

Dava 9 Mart 2020’ye ertelenirken, aynı konuşma nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yeni bir soruşturma başlatıldı.

1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Çerkezoğlu, ikinci bir soruşturma açılmasıyla ilgili olarak “Bildiklerimizi, inandıklarımızı söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Mücadeleye devam!” dedi.

Sendika.Org