Washington’da Trump-Erdoğan görüşmesi: “ABD ile yeni bir sayfa açmakta kararlıyız”

ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine Washington’da bulunan Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray’da ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Ortak basın toplantısında ise Suriye ve S-400 konularına ilişkin açıklamalar ön plana çıktı, ancak taraflar görüşmelerin içeriğine dair pek renk vermedi. “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması bizim için çok büyük zorluk oluşturuyor” diyen Trump çözüm için çalıştıklarını belirtti. Erdoğan da S-400 ve F-35 krizlerinin diyalogla çözülebileceğini belirtti, ayrıca “Teklif verilmesi durumunda Patriot’ları almak istediğimizi tekrar söyledim” ifadelerini kullandı. ABD’yle varılan mutabakata bağlı olduklarını belirten Erdoğan, YPG-QSD karşıtı sözlerini yinelerken, Trump “Kürtlerle ilişkimiz harika” dedi. Erdoğan, Trump’ın gönderdiği mektuplar için de “Bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim ettim” ifadesini kullandı

Washington’da Trump-Erdoğan görüşmesi: “ABD ile yeni bir sayfa açmakta kararlıyız”

ABD Başkanı Donald Trump ile Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray’da ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Taraflar ayrıca Oval Ofis’te Cumhuriyetçi senatörlerle bir araya geldi.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ise Suriye ve S-400 konularına ilişkin açıklamalar ön plana çıktı, ancak taraflar görüşmelerin içeriğine dair pek renk vermedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması bizim için çok büyük zorluk oluşturuyor” diyen Trump çözüm için çalıştıklarını belirtti. Erdoğan da S-400 ve F-35 krizlerinin diyalogla çözülebileceğini belirtti, ayrıca “Teklif verilmesi durumunda Patriot’ları almak istediğimizi tekrar söyledim” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyine ilişkin ABD’yle varılan mutabakata bağlı olduklarını belirten Erdoğan, YPG-QSD karşıtı sözlerini yinelerken,  Trump “Kürtlerle ilişkimiz harika” dedi. Erdoğan ayrıca, Trump’ın gönderdiği mektuplar için “Bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim ettim” açıklaması geldi.

Erdoğan: “ABD ile yeni bir sayfa açmakta kararlıyız”

Trump’ın ardından konuşan Erdoğan ise “Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminde ilerletilmesi, işbirliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz” diyerek sözlerine başladı.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

– (ABD ile) Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.”

– Trump ile milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik.”

– Suriye’deki krize kalıcı çözüm için ABD ile mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz.

– (ABD ile mutabakat) Terör örgütlerine sempati besleyen birtakım çevrelerin bundan rahatsızlık duyduklarını, dezenformasyonla kamuoyunun algısını bulandırmaya çalıştıklarını, ilişkilerimizi bozmaya çalıştıklarını da görüyoruz.

– Türkiye ve ABD, DEAŞ’ı tamamen bitirmek ve Suriye’ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışabilir.

– (Suriye) Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en güvenilir ortağı Türkiye.

– Ferhat Abdi Şahin, yüzlerce insanımızın öldürülmesine vesile olan bir teröristtir ve cezaevinde olan Apo’nun da manevi oğlum dediği bir teröristtir.

– Gerek cezaevlerinden Suriye tarafında kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ’lı elimizde tutuklu veya mahkûmdur.

– (Barış Pınarı Harekatı) Ülkemiz bu harekatla PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurmuştur.

– PKK/YPG’nin elindeki kamplardan kaçarak Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye geçen, kadınların ve çocukların da bulunduğu 287 kişiyi yakaladık.

– Temsilciler Meclisi’nde 29 Ekim’de alınan kararların Türk milletini incittiğini, ilişkilerimize gölge düşürme gayesi güttüğünü paylaştım.

– Ülkemiz, DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO müttefikidir.

– Cerablus’ta 365 bin Suriyelinin kendi topraklarına dönüşünü sağladık. Barış Pınarı Harekatı’yla şehir ve köylere geri dönüşler başladı.

– 2015’te G20 Antalya Zirvesi’nde yaptığım güvenli bölge oluşturma çağrısı zamanında hayata geçmediği için onbinlerce masum hayatını kaybetti.

Patriot satın alabiliriz

– S-400 sistemi ve F-35 programı ba��ta olmak üzere bu alanda karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz.

– Sayın Başkan’a, istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum.

– Siyasi ve ticari konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğine inanıyoruz. 100 milyar dolar hedefimiz bağlamında Bakanlarımız çalışıyor.

– FETÖ, Türkiye’nin anayasal düzenini başarısız bir darbe girişimiyle ortadan kaldırmaya kalkışmış bir terör örgütüdür.

– Görüşmelerimizde, FETÖ’nün ABD’deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi yönündeki talebimizi ve beklentilerimizi bir kez daha vurguluyoruz.

– ABD Kongresi’yle de yapıcı bir diyalogla angajmanımızı sürdürmeye hazır olduğumuzu Sayın Başkan ile paylaştım.

– Keldani, Ezidi ve Hristiyanlar noktasında da özel gayretimiz var. Kendi ibadethanelerinde ibadetlerini yapma fırsatını onlara hazırladık.

– (Suriye’den) Keldani, Ezidi, Arami, Hristiyan bütün bunlardan bizim tarafımıza geçmiş olanlar herhangi bir sıkıntı yaşamıyor.

– (Gülen’in iadesi) Birçok belgeleri özellikle bu seyahatimizde de takdim ettik.

Mektupları bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim

– (Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği mektup) Mektupları bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim ettim.

– Ferhat Abdi Şahin denilen teröristin Amerika gibi bir ülkenin Başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım.

– (Mazlum Abdî) CIA’in bu adamın terörist olduğuna dair belgesini de kendilerine takdim ettim. CIA bunun terörist olduğunu belgelemiş.

– Bir şeyi birbirinden ayırt etmemiz lazım. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle.

– Teröristin ırkı, milleti, dini, vatanı olmaz. Terörist, teröristtir. Eğer mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz.”

– Nasıl Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimizle münasebetlerimiz gayet iyiyse, Kuzey Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle de bir sorunumuz yok.

Trump: “Çok harika, çok verimli bir toplantı geçirdik”

Ortak basın toplantısında ilk sözü Trump aldı. “Çok harika, çok verimli bir toplantı geçirdik” diyerek sözlerine başlayan Trump, Erdoğan’a, Serkan Gölge’yi bıraktığı için teşekkür etti.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

 – Türkiye önemli bir NATO müttefiki, ekonomik ilişkilerimizin de çok önemi var ve büyümeye devam edecek.

– Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

– Suriye’deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo’yu göndermiştim, görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmeler çok başarılı oldu, ABD ve Türkiye bir arada büyük bir şeyi başardılar. Yüz yıllardır devam eden karmaşık durumun geliştirilmesi için büyük aşama kaydettiler.

– Cumhurbaşkanı’na daha refah ve barış dolu bir Ortadoğu inşa etmek konusundaki çabaları için teşekkür ediyorum.”

– Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek, ben Cumhurbaşkanı’nı çok destekliyorum. Ateşkes sürüyor, bunun başarılı olmasını isteyen çok kişi var.

– Türkiye, ABD’den sonra NATO içindeki en büyük ikinci ordu. Türkiye, 28 ülke içinde yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke, Afganistan’daki operasyonlara destek verdi.

– Yakın zamanda Bağdadi öldürüldü, Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu, bunu takdirle karşılıyoruz. Erdoğan’a ve Türk halkına destekleri için müteşekkiriz.

Kürtlerle harika bir ilişkimiz oldu

– Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu. Türkiye’de birçok Amerika savunma programına parçalar üretiyorlar.

– Türkiye’nin S-400 alımı bizim için çok ciddi zorluklar çıkarıyor, Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız, umarım bunu çözmeyi başaracağız. Bakanlar görüşmeler yapmaya devam edecekler.

– Ticaret anlaşması için de görüştük, ciddi ilerlemeler yaptığımızı düşünüyorum. Ticaretimiz kat kat artabilir, yaklaşık 100 milyar dolar düzeyine getirmek istiyoruz. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti artırmak.

– Türkiye’nin de pazarını ABD’ye açmasını istiyoruz, bunu yapıyorlar zaten ciddi oranda.

– Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz haftalarda gördüğünüz gibi ABD-Türkiye ittifakı çok güçlü olabilir.

– Siz ve heyetinizle tanışmayı dört gözle bekliyorum. Türkiye halkı için çok iyi iş yapıyorsunuz. Bizim hem kişisel olarak hem de Türkiye ile çok olumlu, dostane ilişkilerimiz var. Bunları ilerletmek ve daha dostane ilişkilere dönüştürmek istiyoruz.

– Kürtlerle harika bir ilişkimiz oldu, çok başarılı şekilde IŞİD’e karşı mücadele yürüttük.

“Avrupa mülteciler konusunda sorumluluk almalı”

Bir gazetecinin, görüşmeler sırasında ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan azil soruşturması duruşması hakkında soruya yanıt veren Trump, “Cadı avını mı kastediyorsunuz? Bir dakikasını bile izlemedim. Sayın Cumhurbaşkanı’yla görüştüm, bence çok daha önemli bir konu” dedi.

Trump, Türkiye’nin sığınmacı krizindeki rolü hakkında da, “Türkiye bunun mali yükünü çok daha fazla çekti. 40 milyar dolardan fazla harcama yapmak zorunda kaldılar, çok yüksek miktarda harcama yapıldı. Avrupa şu ana kadar 3 milyar euro katkıda bulundu. Bu insanlar bırakıla Avrupa içinden geçerek ilerlerler, bu da Avrupa için çok zor bir durum olur” ifadelerini kullandı.

Tutuklu bulunan yabancı IŞİD’liler konusuna değinen Trump, “Bu insanlar bırakılsalar, ki bırakılmayacaklar ama ülkelerine dönmek istiyorlar. Ülkelerine sordum almak ister misiniz diye, ‘hayır’ dediler. Ama bu adil değil” ifadelerini kullandı.

Erdoğan soru alırken, “Türkiye’den sadece dost canlısı gazeteciler sorsun lütfen” diyen Trump, sorduğu sorunun ardından Sabah gazetesinden Hilal Kaplan’a “Gazeteci olduğunuza emin misiniz, Türkiye için haber yapmıyor musunuz?” diye sordu.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Beyaz Saray’da karşıladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Erdoğan, baş başa görüşme için Oval Ofis’e geçti. Erdoğan ile Trump’ın görüşmesi 20.13’te başladı.

İkili görüşme öncesinde Erdoğan “Sayın Başkan, zaten biraz sonra geniş detaylı basın toplantısı yapacağız. Şimdilik başka bir ifade kullanmamıza gerek yok” derken, Trump gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kürtler ile konuşuyoruz

Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşma sonucu sağlanan ateşkesin korunduğunu söyleyen Trump, “Kürtler (YPG-QSD) ile konuşuyoruz, gayet memnun görünüyorlar” dedi.

“7 bin mil” ötedeki sınırlar hakkında korkmak istemediğini belirten Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a (Türkiye -Suriye sınırı) yaptıkları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Trump ayrıca “Onların (Türkiye ile YPG-QSD) sorunlarını anlıyorum. Üzerinde konuştuğumuz bölgede Türkiye’den de birçok insan hayatını kaybetti. Bunun hakkında da bir şeyler yapmak zorundayız. Bu tek yön bir yol değil” ifadesini kullandı.

“İkili ticaret hacmi kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir”

Türkiye ile ABD’nin ticaret hacmini genişletmeye çalıştıklarını da vurgulayan Trump, “Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Şu andaki ticaret hacmimiz 20 milyar dolar ama bu rakam kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir.” dedi.

ABD’nin IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’yi yakaladığını vurgulayan Trump, “Türkiye de IŞİD tutuklularını izliyor ve son dönemde 100’den fazla IŞİD savaşçısını yakaladı” diye konuştu.

“S-400 ve F-35 konusunu da konuşacağız”

Trump, Erdoğan ile bugün S-400 ile F-35 konusunda da konuşacaklarını vurguladı.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, kendisine yönelik azil soruşturmasını “cadı avı” sözleriyle niteledi ve soruşturma kapsamındaki kamuya açık oturumları izlemediğini belirtti.

İkili görüşme 1 saat 15 dakika sürdü

Liderler, daha sonra ikili görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü. Baş başa görüşmede Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Trump’ın eşi Melania Trump da yer aldı.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da hazır bulundu.

Erdoğan ve Trump, görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine geçti. Tarafların 23.45’te ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçmesi bekleniyor.

Senatörler sordu, Erdoğan yanıtladı

Erdoğan ile Trump, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Oval Ofis’te bazı senatörlerle bir araya geldi. Görüşmede, Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham, Jim Risch, Ted Cruz, Joni Ernst ve Rick Scott yer aldı.

Canlı yayınlanan görüşmelerde senatörler S-400 hava savunma sistemlerinin alınmasına dair endişelerini dile getirdi ve Türkiye’nin Kürtlere karşı herhangi bir saldırıda bulunmasını istemediklerini söyledi.

Erdoğan ise senatörlere verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

Sayın Obama döneminde Kobani’den ülkeme iltica eden Kürtlerin sayısı 350-360 bindir. Bunları kimse kabul etmezken biz kabul ettik. Onların giyimi, yedirmesi, içirmesi, sağlığı, eğitim durumları hepsi bize ait. Kimsenin bunlara ekonomik herhangi bir desteği söz konusu değildir. Fakat sizin ‘Kürt’ diye zikrettiğiniz herhalde PYD/YPG. Bunlar terör örgütüdür ve bunlar PKK’nın yan kuruluşlarıdır. Ben sizlere bazı belgeleri özellikle vermek istiyorum. ‘Apo’ denilen bölücü terör örgütü başının bu mesela Ferhat Abdi Şahin aslında manevi evladıdır. Bunları özellikle tabii bilmekte fayda var. Benim Sayın Başkanın ifade ettiği ki Sayın Obama döneminde de bunu ifade etmiştim, güvenli bölgeyi bizim yapmamız lazım. ”

“Güvenli bölgeye iki yıl içinde 1 milyon mülteci yerleştirebiliriz”

Uluslararası bir donörler toplantısıyla Suriye’nin kuzeyinde şu anda 444 kilometre uzunluk ve 32 kilometre, Sayın Başkanın ‘20 mil’ diye ifade ettiği o bölgeyi ‘Güvenli Bölge’ olarak ifade edebiliriz. Biz planları yaptık, projeleri hazırladık ve burada adımı atarsak 6 ayla 2 yıl arasında burada konutlarıyla her şeyiyle bu güvenli bölgeye 1 milyon mülteciyi yerleştirebiliriz. Bir milyon da Rakka, Deyrizor bu bölgeye yerleştirebiliriz. Şu anda bizde olan 4 milyon mültecinin 3 milyon 650 bini Arap, Keldani, Hristiyan’dır, 350 bini de Kürttür. Toplamda 4 milyon. Bizim şu ana kadar yaptığımız yatırım 40 milyar dolardır. Avrupa’dan bize gelen ise bütün bu süreç içinde maalesef sadece 3 milyar avrodur. O da bizim milli bütçemize değil, STK’ler vasıtasıyla Kızılay ve AFAD’adır.

Sendika.Org