“Vatandaş mağdur, Elektronik Haciz uygulamasından acilen vazgeçin”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ekonomik göstergeler nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, iktidara piyasalarda istikrarın sağlanması, vatandaşların refah seviyesini yükseltecek politikaların acilen hayata geçirilmesi çağrısında bulundu

“Vatandaş mağdur, Elektronik Haciz uygulamasından acilen vazgeçin”

Devlete borcu olan milyonlarca kişi e-haciz uygulaması ile karşı karşıya. E-haciz uygulamasıyla milyonlarca vatandaşın banka hesapları bloke edildi. Ekonomik göstergeler nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu belirteren Gürsel Tekin, iktidara piyasalarda istikrarın sağlanması, vatandaşların refah seviyesini yükseltecek politikaların acilen hayata geçirilmesi ve E-haciz uygulamasından vazgeçilmesi çağrısında bulundu

Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası, (KYK) borcu, sigara cezası dâhil hemen hemen tüm borç ve cezalar için e-haciz yapıldığını belirten Tekin,  “Gerek Hazine Maliye Bakanlığı gerekse Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı milyonlarca vatandaşın işsiz olduğunu ve geçim sıkıntısı içinde olduğunu bile bile vatandaşın sırtına binmiş durumda” dedi.

E-haciz uygulamasını acilen durdurun

İktidara E-Haciz uygulamasından bir an önce vazgeçmesi çağrısında bulunan Tekin, açıklamasının devamında şunları söyledi:

Çıkın çarşıya ve özellikle esnafa sorun, “haliniz nasıl” diye. Alacağınız cevap belli, “perişanız. Hiç bir şey iyiye gitmiyor” …  İşadamı, esnaf, memur, işçi, ülkedeki ekonomideki gidişattan bezmiş. İşçi asgari ücretten, memur ise ay sonunu getirememekten şikâyetçi.

Vatandaşın günlük hayatını kolaylaştırmalısınız. Çünkü vatandaşın dayanacak gücü kalmadı. Gelin, e- haciz sevdanızdan vazgeçin. Devlet kendi savurganlıklarını kapatmak için vatandaşına bunu reva görmez. Siz sürekli vatandaştan özveri bekliyorsunuz ama özveri yapma sırası sizde. E-hacizler sebebiyle çaresiz kalan esnafa haciz işlemi başlatmak yerine yapılandırma yolu açmalı, kredi borçlarının faizlerini silmelisiniz.

İktidarı bu konuda da vatandaşın haklı sesine kulak vermeye davet ediyorum. Onun için, gelin, bu 5 milyondan fazla e-haciz mağduru meselesini lütfen çözün, çözelim. Bu insanlara bir kez olsun sahip çıkın.

Sendika.Org