Uyuşturucu çeteleri serbest, “Uyuşturucuya hayır!” diyenler gözaltında: Ankara Valiliği’nin rahatsızlığının sebebi ne?

Ankara Mamak'ta mahalle halkına yakalanan uyuşturucu çetelerinin yakayı ele vermesinin ardından çete üyelerini serbest bırakanlar, "Uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz" diyenleri gözaltına alıyor. Ankara Valiliği'nin uyuşturucu karşıtı mitingi yasaklamasını protesto eden Halkevleri üyesi 5 kişi gözaltına alındı

Uyuşturucu çeteleri serbest, “Uyuşturucuya hayır!” diyenler gözaltında: Ankara Valiliği’nin rahatsızlığının sebebi ne?

Ankara Valiliği’nin uyuşturucu çetelerine karşı düzenlenmek istenen mitingi yasaklaması üzerine, “Yasaklarınızı tanımıyoruz, uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz” diyerek Tuzluçayır Meydanı’na yürüyen Halkevleri üyeleri polis saldırısıyla karşılaştı. Polis, Halkevcilerin basın açıklaması yapmasını engelleyerek 5 eylemciyi gözaltına aldı.

Son dönemde eroin dahil olmak üzere uyuşturucu kullanımının giderek yaygınlaştığı Mamak’ta çetelerin faaliyetleri bölge halkında giderek yükselen bir hoşnutsuzluğa yol açıyor.

Çeteler halka yakalanınca

30 Eylül gecesi Mamak Feyzullah Çınar Parkı’nda gece geç saatlerde bir grup uyuşturucu satıcısı mahalle halkı tarafından fark edilmiş, şahıslara müdahale edilerek bu kişilerin mahalleyi terk etmeleri sağlanmıştı.

Uyuşturucu satıcıları mahalleden kaçarken arabalarıyla kaza yapmış, araçlarının içinde çok miktarda uyuşturucu madde bulunmuş, bu uyuşturuculara Tuzluçayır Karakolu tarafından el konulmuş, şahıslar gözaltına alınıp ardından mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Mamaklılar da bu gelişmeler üzerine 17 Kasım’da uyuşturucu karşıtı bir miting düzenleme kararı almış ancak Ankara Valiliği, günler kala bu mitingi yasakladığını duyurmuştu.

Valiliğin rahatsızlığının sebebi nedir?

Halkevleri polis saldırısı üzerine Twitter hesabından kısa bir açıklama yayımlayarak, Ankara Valiliği’ni gelişmelere ilişkin bir açıklama yapmaya davet etti: “Uyuşturucuya Hayır’ mitingini yasaklayan, ‘mahallemizde uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz’ diyenlere polis saldırısı gerçekleştiren Ankara Valiliği’nin rahatsızlığının sebebi ne?”

Sendika.Org