Üniversiteliler intiharlara karşı İstanbul ve Ankara’da sokağa çıktı: İstanbul’da 7 gözaltı

Fatih ve Antalya’da 8 kişinin ekonomik koşulları sebebiyle hayatını kaybetmesine karşı üniversiteliler sokağa çıktı. Taksim ve Kadıköy’de oturma eylemi yapan Öğrenci Faaliyeti’nden 5 üniversiteli ve Yaşar Usta Emek Portalı’ndan 2 emekçi gözaltına alındı. Ankara’da Öğrenci Kolektifleri’nden üniversiteliler Kızılay’da ses çıkarma eylemi yaparak “Bizim sırtımızdan elde ettiğiniz servet yetti” dedi

Üniversiteliler intiharlara karşı İstanbul ve Ankara’da sokağa çıktı: İstanbul’da 7 gözaltı

Fatih’te 4 kardeşin ekonomik koşullara daha fazla dayanamayarak hayatlarına son vermesinin ardından bugün de (9 Kasım 2019) Antalya’da Selim Şimşek eşi ve çocuklarına siyanür vererek ölümlerine neden olurken kendisi de intihar etti. İntiharlara karşı üniversiteliler İstanbul ve Ankara’da sokağa çıktı.

“Artık yeter, geçinemiyoruz”

Ankara Kızılay’da ses çıkarma eylemi yapan üniversiteliler durakta bekleyen yurttaşlara seslendi. Yapılan açıklamada olayların intihar değil bir cinayet olduğunu dile getiren üniversiteliler, “Bu cinayetlerin failleri kendi maaşına binlerce lira zam yapanlar, sarayda yaşayanlardır. Bu cinayetleri failleri bizleri zamlarla ağır vergilerle yaşamaya mecbur bırakanlardır. Onlar kendi maaşlarına zam yaparken bizler işsizlikle, geçim sıkıntısıyla yüz yüzeyiz. Öğrenciler olarak kredilerle geçinemiyoruz. Kredilerin artırılmasını ve bursa çevrilmesini; asgari ücretin artırılmasını istiyoruz” dedi.

“Geleceğimiz yoksa korkumuz da yok!”

İstanbul’da Öğrenci Faaliyeti’nden üniversiteliler Kadıköy Khalkedon Meydanı ve Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. “Geleceğimiz yoksa korkumuz da yok!” diyen üniversitelilerin eylemine polis saldırdı. Kadıköy’de 3 üniversiteli, Taksim’de ise 2 üniversiteli ve 2 Yaşar Usta Portalı’ndan emekçi gözaltına alındı.

Sendika.Org