Üniversiteli gazetesinin yeni sayısı çıktı: “Yoksullar için ekmek yoksa zenginler için de barış yok!”

Üniversitelilerin kolektif emeğiyle hazırlanan Üniversiteli gazetesinin 61. sayısı “Yoksullar için ekmek yoksa zenginler için de barış yok!” manşetiyle çıktı

Üniversiteli gazetesinin yeni sayısı çıktı: “Yoksullar için ekmek yoksa zenginler için de barış yok!”

Üniversiteli gazetesinin 61. sayısı çıktı. “Yoksullar için ekmek yoksa zenginler için de barış yok!” manşetiyle çıkan gazetenin konu başlıkları ise şöyle:

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Nisa Özkan “Eşit ve özgür bir ülkeyi kadınlar kuracak” başlıklı yazısında AKP’nin savaş, ekonomik kriz gündemlerini gölgede bırakmak için kadınlara ve kadınların nafaka hakkına, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284 nolu yasaya olan saldırılarına anlattı.

Kültür-Sanat sayfasında Dostoyevski’nin Diriliş adlı kitabının incelemesi bulunuyor.

Dosyada, dünyanın dört bir yanında var olan isyanlar işleniyor. Şili’de halkın haftalardır Pinera’ya karşı direnişi, Lübnan’da halkın ekonomik taleplerle gelişen isyanı, Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemleri, Bolivya’da darbeye giden süreç, Katalonya’da Katalan halkının bağımsızlık mücadelesi, Endonezya’da gericilikle birlikte özgürlüklere ve kadınlara yapılan saldırı, Azerbaycan’da halkın yolsuzluk, adaletsizlik ve kadınlara yapılan saldırılar karşısında sokağa çıkışı anlatılıyor.

Bilim sayfasında İstanbul depremi sonrası iktidarın imara açtığı toplanma alanları, dolgu sahalarının giderek artması ve büyük Marmara depremi daha da yaklaşmışken kentin depreme ne kadar hazırlıksız olduğu anlatılıyor.

Kadın sayfasında 6284 Sayılı Kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için önemi işleniyor.

Üniversite sayfasında, “Ne üniversite Sisifos’tur ne iktidar Zeus” başlıklı yazıda iktidarın zor ve baskı aygıtları karşısında üniversiteli kimliğinin direngenliği ve üniversiteli aklının mücadele çizgisi anlatılıyor.

Gündem sayfasında, “Bir intiharın anatomisi” adlı yazıda, saraylıların karşısında daha da yoksullaşan halkın, hayatlarını çalanlardan hesap sorabileceği bir dayanışmanın mümkünlüğünden bahsediliyor.

Üniversiteli gazetesine ulaşmak için: [email protected]

Sendika.Org