Teslim Töre yaşamını yitirdi

Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden Teslim Töre yaşamını yitirdi. Töre, TİP’le başlayan siyasi mücadelesine THKO, TKEP, BSP ve ÖDP ile devam etmiş, ömrünü parlamenter mücadeleden gerilla mücadelesine farklı alanlarda sarf ettiği çabalarla sosyalizme adamıştı

Teslim Töre yaşamını yitirdi

Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden Teslim Töre, kanser tedavisi gördüğü hastanede bu sabah yaşamını yitirdi. Töre’nin tedavisi bir yılı aşkın süredir devam ediyordu.

1968 Kuşağı devrimci hareketinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kuruluşunda yer alan, sonrasında THKO MB ve Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kuran Teslim Töre, siyasi mülteci olarak yaşadığı Bern’de yoğun bakıma kaldırılmıştı. Sağlık durumu kötüye giden Töre bu sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Teslim Töre kimdir?

Malatya-Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu. 1963’te Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. 1965’te Akçadağ İlçe Başkanlığına seçildi. Aynı sürede, Malatya’da çıkartılan yerel gazete Haşhaş’ta baş muhabirlik yaptı. Yazılarından dolayı yargılandı. 1969’da yayımlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşı ile birlikte tutuklanıp, Malatya Cezaevi’ne kondu. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmasında tahliye oldu.

Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da “bağımsız sosyalist” milletvekili adayı oldu. Ancak daha sonra seçimin anti-demokratik olduğunu belirterek adaylıktan çekildi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile THKO’nun kuruluşunda yer aldı.

Töre Nurhak’ta Sinan Cemgillerin katledilmesinin ardından Suriye’ye geçti. Şam’da Filistin Kurtuluş Örgütü ile (FKÖ) ilişkiye geçti. Töre, arkadaşlarıyla birlikte THKO/MB adında bir örgüt kurdu. Örgüt sonrasında silah bırakmayı kararlaştırdı.

THKO/MB, 1 Mayıs 1980’de yaptığı kongre ile, Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak kendini feshetti. Türkiye’de yapılan kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’in genel sekreterliğine seçildi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı.

1982’de faşizme karşı mücadelenin birliği hedefiyle devrimci örgütlerin kurduğu Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi’nde (FKBDC) yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı.

Bunu takip eden süreçte, 1984’te Sol Birlik adında, 7 Kürt ve Türk parti ve örgütünün içinde yer aldığı bir platformun kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı.

Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul da TKEP sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’te İstanbul’da yakalandı. Cezaevine kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.

Cezaevinde, Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’nin Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’te ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Gaziantep’te seçime katıldı.

Töre cezaevindeyken 1996’da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu. Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Töre’ye 2004 tarihli duruşmada 22 yıl hapis cezası verildi, iyi halinden dolayı cezası 18 yıla indirildi. Karar savcı tarafından temyiz edildi.

Töre, 2003 tarihinde İsviçre’ye gelerek iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.

Sendika.Org, Artı Gerçek