Tahir Elçi anılıyor: Failleri hala meçhul!

Tahir Elçi katledilişinin dördüncü yıldönümünde Diyarbakır'da anıldı. Yüzlerce avukat Diyarbakır Adliyesi önünden Elçi'nin katledildiği yer olan Dört Ayaklı Minare'ye yürüyüş düzenledi

Tahir Elçi anılıyor: Failleri hala meçhul!

Yaşamını Kürt sorununun demokratik çözümüne adayan insan hakları savunucusu ve Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi, katledilmesinin dördüncü yıldönümünde Diyarbakır’da anıldı. Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan yüzlerce avukat, Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare önüne yürüyüş düzenledi.

“Cinayetin üzeri örtülüyor”

Elçi cinayetinin göz göre göre gelen bir “suikast” olduğunu ifade eden Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, “İşlenen bu suikastın üzerinin örtülmesi Türkiye’deki hukuk iklimi ile paralel yürüyor. Siyasetin yargıya yön verdiği böyle bir dönemde aydınlanması çok zor olacaktır” dedi. Elçi’nin katledilmesinde maruz kaldığı linçin de oldukça etkili olduğunu savunan Uçar sözlerine şöyle devam etti:

Tahir Elçi’nin katledilmesine neden olan süreç özellikle katıldığı bir TV programında söylediği sözler ve sonrasında yapılan tepkilerle başladı. Tahir Elçi sonrasında adeta bir linçe maruz bırakıldı. Bu süreç Elçi’yi sözlerinden dolayı neredeyse tutuklamaya kadar götürdü. Sonrasında da karanlık bir el tarafından o barış elçisi katledildi.

Dört Ayaklı Minare’de anma

Elçi’yi anmak için bir araya gelen yurttaşlar Dört Ayaklı Minare önünde toplandı.

Sendika.Org, Mezopotamya Haber Ajansı