Suriye’nin kuzeyinde üçüncü Türk-Rus ortak devriyesi: Taşlı protestoda bir sivil yaşamını yitirdi

Soçi mutabakatı kapsamında Fırat’ın doğusunda üçüncü ortak kara devriyesini Kamışlı-Derik arasındaki bölgede gerçekleştiren TSK ve Rus zırhlı araçları taşlandı. QSD, Türk askerlerinin kitleye gaz bombaları attığını ve 10 kişinin yaralandığını duyurdu. Olaylar sırasında TSK zırhlı aracının ezdiği bir sivil yaşamını yitirdi

Suriye’nin kuzeyinde üçüncü Türk-Rus ortak devriyesi: Taşlı protestoda bir sivil yaşamını yitirdi

22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında Fırat’ın doğusunda TSK ve Rus askeri polisinin üçüncü ortak kara devriyesi Kamışlı-Derik arasındaki bölgede yapıldı.

KOBANÊ’DE ORTAK DEVRİYE YAPAN TSK VE RUS ZIRHLI ARAÇLARI TAŞLANDI

Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurları ve İHA’larının iştirakiyle üçüncü ortak kara devriyesi, Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik arasındaki bölgede başladı” denildi.

Konvoy taşlandı, askerler gaz bombaları attı

Ortak devriye sırasında bir grup sivil, TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşladı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, Malikiye’ye bağlı Girkê Legê’nin (El-Maabada) Dêrna Axa köyünde halk, TSK ile Rus askeri polislerinin ortak devriye konvoyunu taşladı.

Demokratik Suriye Güçler (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, TSK’nin, El-Malikiye/Dêrik’teki ortak devriyeyi protesto eden sivilleri gaz bombalarıyla hedef aldığını ve 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Zırhlı aracın bir sivili ezdiğini kaydeden Bali, “Türk saldırganlığı, Rusya himayesinde hızla devam ediyor” dedi.

ANHA da olaylar sırasında bir sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, TSK’ye ait zırhlı aracın kapısını açmaya çalışan bir gencin dengesini kaybederek düştüğü ve aracın altında kaldığı görülüyor.

Sendika.Org