Kobanê’de Türk-Rus ortak devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı: Yaralılar var

Soçi mutabakatı kapsamında Fırat’ın doğusunda beşinci ortak kara devriyesini Kobanê kırsalında gerçekleştiren TSK ve Rus zırhlı araçları bir kez daha siviller tarafından protesto edildi. Protestolar sırasında TSK zırhlılarından sivillere ateş açıldığı ve yaralıların olduğu bildirildi

Kobanê’de Türk-Rus ortak devriyesini protesto eden sivillere ateş açıldı: Yaralılar var

22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında Fırat’ın doğusunda TSK ve Rus askeri polisinin beşinci ortak kara devriyesi Kobanê kırsalında yapıldı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kobanê’nin doğusundaki Alizer (Çengelli) geçiş noktasından başlayan beşinci ortak devriye görevinin 80 kilometre uzunluğundaki güzergâhta yapıldığı belirtildi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA) ise Kobanê’nin doğusundaki Maris Mîle (Merc Ismaîl) köyünden itibaren başlayan ortak devriye sırasında siviller bir kez daha TSK ve Rus zırhlı araçlarını taşlayarak protesto ettiğini bildirdi.

Kuzey Haber Ajansı’na (NPA) göre, protesto sonrası TSK ve Rus askeri polisleri önceden planlanan devriye rotasını değiştirmek zorunda kaldı.

NPA ayrıca, Tel Hacib köyündeki protestolar sırasında Türk askerlerinin kitleye gaz bombası attığını kaydetti.

Kitleye ateş açıldı, yaralılar var

Bölgeden bildiren gazeteci Muhammed Hasan ise TSK zırhlılarından sivillere ateş açıldığını, ölü ve yaralıların olduğuna ilişkin raporlar bulunduğunu yazdı.

Muhammed Hasan’ın olay yerinden paylaştığı görüntülerde silah sesleri duyuluyor. Yine Hasan’ın paylaştığı ikinci videoda ise yerde yatan bir kadının ağzından kan geldiği görülüyor ve kaydı çeken muhabirin söz konusu kişinin hayatını kaybettiğini söylediği duyuluyor.

ANHA, Jin Tv muhabiri Zozan Remedan ve Ronahî TV muhabiri Welat Şêxo da dahil 8 sivilin yaralandığını, yaralılardan 4’ünün gerçek mermi isabet etmesi sonucu durumlarının ağır olduğunu bildirdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org