Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar El-Caferi: “Türkiye Suriye topraklarını işgal etti”

Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Beşar El-Caferi, Türkiye'nin Suriye topraklarında işgalci olduğunu belirterek "Suriye halkı herhangi bir ayrılıkçı projeyi de IŞİD, El-Nusra ya da Müslüman Kardeşler gibi terörist hareketleri de reddediyor" dedi

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar El-Caferi: “Türkiye Suriye topraklarını işgal etti”

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Beşar El-Caferi 2 Kasım Cuma günü New York’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan bir oturumda konuştu. “Suriye anayasasının ve geleceğinin çizilmesi halk için vazgeçilmez bir haktır. Anayasa Komitesi için en büyük tehlike, bazı tarafların çalışmalara müdahale etme ve çalışmaları engelleme çalışmalarıdır” diyen El-Caferi, BM üyesi tüm ülkelerin Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına saygılı olmasının öneminden bahsetti.

“Türkiye Suriye topraklarını işgal etti”

Komitenin çalışmalarına bazı uluslararası ve bölgesel müdahalelerin olduğunu da belirten El-Caferi, “Türkiye Suriye topraklarını işgal etti, birçok Suriyeliyi öldürdü ve 180 binden fazla insanı yerinden etti. Tüm bunları yaparken de Erdoğan’a bağlı terörist gruplar ‘güvenli bölge’ bahanesiyle Suriye toprakları üzerinde toplandı” dedi.

“Suriye halkı ayrılıkçı projeleri reddediyor”

El-Caferi, savaşın ardındaki nedenin bölgenin jeopolitik haritasını değiştirmeyi amaçlayan uluslararası terörizm olduğunu ve savaşın dış destekli terörizmin bitmesiyle sona ereceğini ifade etti.

El-Caferi, Suriye halkının “herhangi bir ayrılıkçı projeyi” reddettiği gibi “kategorik olarak işgali; IŞİD, El-Nusra ya da Müslüman Kardeşler gibi terörist hareketleri” de aynı şekilde reddettiğini kaydetti.

Sendika.Org