Suriye’deki kamptan kaçan iki IŞİD’li kadın Ankara’da gözaltına alındı

Suriye��nin kuzeyinde YPG-QSD denetimindeki El-Hol kampından çocuklarıyla birlikte kaçan IŞİD üyesi 2 Hollanda vatandaşı kadın, ülkelerine dönebilmek için Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği’ne başvurdu. Büyükelçiliğin durumun yetkililere bildirmesinin ardından iki kadın gözaltına alındı

Suriye’deki kamptan kaçan iki IŞİD’li kadın Ankara’da gözaltına alındı

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok Meclis’e yaptığı bilgilendirmede, beraberinde 3-4 yaşlarında 3 çocukları bulunan Hollanda vatandaşı 2 kadının, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı askeri müdahaleden kısa bir süre önce El-Hol kampından kaçmayı başardığını söyledi.

Suriye topraklarından Türkiye’ye geçen IŞİD üyesi kadınlar, Ankara’ya ulaştı. Kadınlar, Hollanda’ya geri dönebilmek için büyükelçilik yetkililerine başvurdu. Hollandalı yetkililerin uyarısı üzerine 2 kadın, Türk güvenlik birimlerince gözaltına alındı.

“Türkiye’nin kovuşturma yapıp yapmayacağını bekliyoruz”

Bakan Blok’a göre, tutuklu bulunan IŞİD’li kadınların geleceği ile ilgili kararı Türk makamları verecek. Hollandalı bakan, Türkiye’nin kovuşturma yapıp yapmayacağını beklediklerini belirtti:

Bekleyip göreceğiz. Her şey adım adım ilerleyecek. Önce Türk makamlarının kararını bekleyip, sonra kadınlar konusunda ne yapılması gerektiğini değerlendireceğiz.

Blok, Türkiye’nin kadınları yargılamaması durumunda Hollanda’nın ülkeye dönüşlerine izin verip vermeyeceği sorusunu yanıtlamadı.

Kadınlardan birinin vatandaşlığı düşürüldü

Suriye’den kaçarak Ankara’ya giden kadınlardan birinin, Hollanda’nın Tilburg kentinden Fatima H. olduğu belirtildi. Hollanda Resmi Gazetesi’nin çarşamba (30 Ekim) günkü sayısında yayımlanan karara göre, IŞİD üyesi Fatima H’nin Hollanda vatandaşlığı, “terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle iptal edildi.

Bu durumda Fatima H’nin sadece Fas vatandaşlığı bulunuyor.

Çifte vatandaşlığa sahip diğer kadının da, Hollanda ve Fas uyruklarına sahip olduğu belirtiliyor.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’na göre, IŞİD üyesi kadınların vatandaşlığının iptaline ilişkin süreç daha önceden başlatıldı.

Hollanda hükümeti, IŞİD üyesi vatandaşlarının ülkeye dönüşüne sıcak bakmıyor. Hükümet, bu kişilerin Suriye ya da Türkiye’de yargılanıp cezalandırılmasından yana.

Kaçakçılık faaliyeti cihatçılar eliyle yürütülüyor

Ahrar’uş Şarkiyye başta olmak üzere AKP destekli birçok cihatçı grubun, yüzlerce IŞİD’linin Suriye’nin çeşitli bölgelerinden İdlip’e, buradan da Türkiye’ye geçişlerinde rol oynadığı birçok kez basına yansımıştı.

TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUNDA BİR SAVAŞ SUÇU MAKİNESİ: AHRAR’UŞ ŞARKİYYE

Sendika.Org