Suriye ordusu Türkiye sınırında 6 gözlem noktası daha kurdu

Fırat'ın doğusunda, Tel Abyad-Serekaniye arasındaki TSK operasyon bölgesi dışında bütün sınır hattına Suriye ordusu yerleşti. SANA, ordunun Kamışlı-Derik arasında 6 gözlem noktası kurduğunu duyurdu

Suriye ordusu Türkiye sınırında 6 gözlem noktası daha kurdu

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile varılan anlaşma kapsamında Kamışlı’dan Irak’a kadar olan Türkiye-Suriye sınır hattına yerleşmek üzere hareket eden Suriye askeri konvoylarının fotoğraflarını yayımladı.

Geçtiğimiz ay Şam hükümeti ile QSD arasında varılan anlaşma sonucu, Suriye ordusu Münbiç, Kobanê, Rakka ve Haseke’nin bazı bölgelerine yerleşmişti. Dün (14 Kasım) gerçekleşen yeni sevkıyatla birlikte Fırat’ın doğusunda, Tel Abyad-Serekaniye arasındaki TSK operasyon bölgesi dışında bütün sınır hattına Suriye ordusu yerleşmiş oldu. SANA, ordunun bu bölgede 6 gözlem noktası kurduğunu duyurdu.

Rusya’nın kabul ettirdiği plan

Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin’le Soçi’deki son görüşmesinde Fırat’ın doğusundaki tüm sınır hattına yerleşme ve gözlem noktaları kurma önerisiyle gitmiş ancak Putin önerinin bu halini geri çevirerek “Barış Pınarı Harekatı” bölgesi dışındaki sınır hattında Rus-Türk ortak devriyesi yapılmasını, bu bölgelere Suriye ordusunun gözlem noktaları kurmasını kabul ettirmişti.

Suriye ordusu Fırat’ın doğusundaki sınır hattında konuşlanmasını tamamlarken Türk-Rus devriyelerinin de 6’ncısı gerçekleşiyordu.

Sendika.Org