Suriye ordusu İdlip’te yeni bir kuşatma harekâtı başlattı

Henüz başlangıç aşamasında olan harekâtın hedefi stratejik öneme sahip Maarat el Numan kasabasının çevresini kuşatmak. Suriye ordusu Ağustos'ta Han Şeyhun kasabasını benzer bir harekatla ele geçirmiş, Morek’teki TSK gözlem noktasını da böylece kuşatma altına almıştı

Suriye ordusu İdlip’te yeni bir kuşatma harekâtı başlattı

14 Ekim Perşembe günü İdlip’te yeni bir kara harekâtı başlatan Suriye ordusu, AKP destekli cihatçıların elinde bulunan iki kasabayı ve çevresindeki bir dizi noktayı ele geçirdi.

Al Masdar’ın Suriye ordusundan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre henüz başlangıç aşamasında olan harekâtın hedefi stratejik öneme sahip Maarat el Numan kasabasının çevresini kuşatmak.

Han Şeyhun’daki gibi

Suriye ordusu Ağustos ayında Hama’nın İdlip’e açılan kapısı konumundaki Kefer Zeyta ve Han Şeyhun kasabalarını benzer bir harekatla ele geçirmiş, Morek’teki TSK gözlem noktası da böylece kuşatma altına alınmıştı. Söz konusu TSK gözlem noktası tasfiye edilmediği gibi, içindeki askerlerle birlikte hala etrafı Suriye ordusu ve Rus askeri polisi tarafından çevrilmiş halde bölgedeki varlığını koruyor.

Maarat el Numan kasabası da Han Şeyhun’un kuzeyinde ve yine onun gibi Şam-Halep arasında uzanan M5 otoyolu üzerinde bulunuyor. Yine bu harekatın sonucunda da en az bir başka TSK gözlem noktası daha geri çekilmediği takdirde kuşatma altında kalabilir.

Kırmızı ile gösterilen alanlar Suriye ordusu, yeşil ile gösterilen alanlar ise cihatçıların kontrolündeki bölgeleri, mavi noktalar ise TSK gözlem noktalarını gösteriyor. Harekatın M5 otoyolunun iki yakasında başladığı alanlar ve güneydoğuda ele geçirilen bölgeler ise kırmızı-beyaz imlerle işaretlenmiş.

Sendika.Org