Şule Çet davası: Savcıdan Aksu için müebbet, Akand için 20 yıla kadar hapis talebi

Şule Çet Davası'nın 5. celsesi Ankara Adliyesi'nde görüldü. Savcı mütalaasında sanıklar için kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten tahditten cezalandırma istedi. Dava 4 Aralık'a ertelendi

Şule Çet davası: Savcıdan Aksu için müebbet, Akand için 20 yıla kadar hapis talebi

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçtiğimiz yıl Ankara’da öldürülmesinin ardından katil zanlıları Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın yargılandığı davanın beşinci celsesi görüldü. Savcı esas hakkında mütalaasını verdi. Savcı Çağatay Aksu için kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten tahdit, Berk Akand için cinayete yardım, cinsel saldırı ile hürriyetten tahditten ceza istedi. sanık avukatlarının savunmasının ardından mahkeme heyeti davayı 4 Aralık’a erteledi.

“Ya beraber çıkarız, ya batarız”

Sanıklar avukatı Paşa Büyükkayaer, sanık Çağatay Aksu’nun Berk Akand’a ceza evinde yazdığı mektupları dosyaya sundu. Mektuplarda Aksu’nun, Akand’a yazdığı mektuplarda “Ya beraber çıkarız, ya batarız” dediği görüldü. Çet’in avukatlarının “Birbirinize yazdığınız mektupları nasıl oldu da avukatlarınıza ulaştırdınız? Ya beraber çıkarız ya batarız, demişsin. Ne demek istedin? Aramızda anlaşırsak medyayı da hallederiz sözleri ile ne kastediyorlardı?” soruları yanıtsız kaldı.

Sanıkların çelişkili ifadeleri

Berk Akand savunmasında kendisinin uyuduğunu Çağatay’ın sesi ile uyandığını söyleyerek cinayete yardım suçunu üzerinden atmaya çalıştı. Akand davanın başından beri söz birliği yaptığı Aksu’ya kefil olmadığını söyledi. Mahkeme başkanı Berk Akand’a “Sen uyudugunu sötlüyorsun ama Çağatay uyumadığını söylüyor” dedi. Akand “İçim de vicdanım da rahat” diyerek yanıt verdi.

“Adalet yerini bulana kadar burada olmaya devam edeceğiz”

Dava öncesinde Ankara Kadın Platformu Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Daha dün Isparta’da 19 yaşındaki Güleda Cankel bir erkek tarafından katledildi. Bizler katleden erkekleri, devletin adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizler Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız” ifadelerinin yer aldığı açıklamayı platform adına Deniz Akıl okudu.

“Adalet yerini bulana kadar burada olmaya devam edeceğiz” diyen Akıl açıklamanın devamında şunları söyledi:

Cinayet tarihinden bugüne dek bizlerin ve kamuoyunun takibi sonucu intihar gibi gösterilmeye çalışılan bu cinayet kamuoyuna mal olmuştur. Bunun sonucunda ise cinayetle ilgili gerçekler artık gizlenemez hale gelmiştir. Bu durum karşısında gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için duruşmanın kapalı görülmesini ve yayın yasağı getirilmesini isteyen, parayla bilirkişi raporları satın almaya çalışanlar, daha da ileri giderek, savunma adı altında Şule Çet’i suçlamaktan bile geri durmamışlardır.

Şule Çet, onbinlerce üniversiteli gibi okurken çalışmak zorunda kalan bir genç kadındı. Şule Çet, okul masraflarını karşılayabilmek için çalıştığı işyerinin patronları Çağatay Aksu ve Berk Akand tarafından katledildi. Şule, çalışan kadınların ve gençlerin maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamaların simgesi oldu. Bu nedenle bu cinayet davası milyonlarca kadın tarafından takip edilmektedir.

Hepimizin daha önceki kadın cinayetlerinde de tanık olduğu gibi erkek adalet sistemi; sanıkları yargılamak yerine bunun tam tersini yapmaktadır. Cinayetlerin üzerlerini örtmeye çalışmaktadır.

Bu adalet sistemiyle ekonomik ve siyasi gücü olan katiller aklanıyor, olmayanlar ise iyi hal gibi uygulamalarla tekrar topluma karışıyor.

Her duruşmada adliye salonlarını doldurmamızdan rahatsız olanlar sayfalarca rapor hazırladı. Katledilen kadınların isyanını haykırmak için sokaklara dökülen, Şule Çet için, Ceren Damar için Ankara Adliyesi’nin önünden adaleti haykıran bizleri hedef gösterdiler. Şunun bilinmesini istiyoruz, katilleri kurtarmak için parayla rapor hazırlatan avukatlar, kadın dayanışmasını yaratan bizleri hedef gösterenler, katillere takım elbise giydiği içn indirim veren mahkemeler bu coğrafyada katledilen her kadının katledilmesinden sorumludur.

Bizler bu duruma seyirci kalmayacağız, arkalarında hangi güç olursa olsun katilleri önce toplumun vicdanında mahkum edeceğiz. Onları koruyarak bu cinayetlere ortak olan erkek adalet sistemini ise teşhir etmeye devam edeceğiz.

Bugün bunun için buradayız. Ve bir kez daha sözümüzü esirgemiyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz. Aramızdan bir kadın daha eksilmesin istiyoruz.

Sendika.Org