“Siyanürle zehirlediler, altını alıp gidecekler bize zehirli toprak, su ve hava kalacak”

Fatsa’nın Yukarıbahçeler Mahallesi’nde madencilik faaliyeti yürüten Altıntepe Madencilik isimli şirketin siyanürlü altın ayrıştırma sahasını iki kat büyütmek istemesine karşı yöre halkı maden sahası girişinde basın açıklaması düzenledi

“Siyanürle zehirlediler, altını alıp gidecekler bize zehirli toprak, su ve hava kalacak”

Fatsa’nın Yukarıbahçeler Mahallesi’ndeki Altıntepe Madencilik isimli şirkete ait olan siyanürlü altın ayrıştırma işletmesinin kullandığı alanı iki kat büyütmek istemesine karşılık halk maden sahasının girişinde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına yöre halkının yanında Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi’nden, Ordu Çevre Derneği’nden ve Fatsa Çevre ve Doğa Derneği’nden temsilciler de katıldı.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Üretici köylüler olarak tepkiliyiz. Ülkenin her köşesi HES’ler, JES’ler, taş ocakları, maden şirketleri tarafından talan ediliyor. Tarım alanları, ormanlar, dereler yok ediliyor; zehirleniyor. Sebzelerimiz, meyvelerimiz; ürünümüz zarar görüyor” diyerek başladığı basın açıklamasında “Bizleri siyanürle zehirliyorlar, altını alıp gidecekler. Bize zehirli toprak, su ve hava kalacak” dedi.

“Zehirledikleri yetmedi alanı büyütmek istiyorlar”

Sağra suların zehirlenmesinden, ormanların kesilmesinden söz ederek, “Tüm Köy Sen olarak yıllardır verilen mücadeleyi biliyoruz. Bizler de buradaydık, bundan sonra da birlikte olacağız. Tüm Ordulular olarak tek vücut olarak davranacağız ve bu beladan kurtulacağız. Yeni ÇED süreci ile alanı iki kat daha büyütmek istiyorlar. İktidar da buna olanak tanıyor. Buraları onlara birlikte zehir edeceğiz. Emperyalist kuşatma ile tarım alanları ve ormanlar talan ediliyor. Burada verilen mücadele de bir yurt savunmasıdır” dedi.

“Türkiye’nin her karış toprağı aynı tehdit altında”

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Burada toprağını, suyunu, ürününü korumak isteyenlerin birlikteliği sürüyor. Türkiye’nin her karış toprağı aynı tehdit ve saldırı altında. Tarım arazileri, dereler, ormanlar yok ediliyor. Maden ve enerji politikaları kamu ve ülke yararı gözetilerek yapılmıyor. Ormanlar, dereler, tarım arazileri emperyalist tekeller tarafından yağmalanıyor” diyerek Çarşamba Ovası’nın tehdit altında olduğunu ifade etti.

Bulancak (Giresun), Sivas, Gümüşhane, Erzincan ve Artvin’de siyanürle altın ayrıştırma işletmelerinin hızla çoğaldığını belirten Özbucak “Hem hukuksal hem de fiili mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Belediye yurttaşın yaptığı yolu şirketin hizmetine sundu

Maden işletmesine arazisini vermeyen ve ilk günden beri direnen Cevat Atar kendi yaptığı yolun Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak şirketin hizmetine sunulduğunu ifade etti.

Sendika.Org