Samsunluların mücadelesi sonuç verdi: Su zammında kısmi geri adım

Samsun'da suya yapılan zammın geri alınması için aylardır mücadele edenler belediyeye kısmen de olsa geri adım attırdı. Su Zammı Geri Alınsın Platformu bir açıklama yaparak "Bütün zamlar geri çekilene kadar mücadelemiz devam edecek" dedi

Samsunluların mücadelesi sonuç verdi: Su zammında kısmi geri adım

31 Mart yerel seçimleri öncesinde suya yüzde 15 indirim yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi, seçimlerin hemen ardından su fiyatlarına yüzde 25 zam yapmıştı.

Bunun üzerine kentte Halkevleri başta olmak üzere kitle örgütleri zammın geri çekilmesi için mücadeleye başladı. Tepkiler üzerine belediye, su bedelinde indirime gidileceğini söyledi. Ne var ki belediyenin Ocak 2020 itibariyle başlatacağı indirim yüzde 5 ile sınırlı. Bu da kent muhalefetinin taleplerinin gerisinde.

“Bu indirim yetmez!”

Bugün yapılan toplantıda, Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) Kasım Olağan Toplantısı’nda su bedelinin yüzde 5 indirimle 4.05 TL’ye çekilmesine karar verdi. İndirimli fiyatlar Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak.

Bunun üzerine aylardır mücadele veren Su Zammı Geri Alınsın Platformu, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan meclis binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Platform olarak aylarca sürdüğümüz mücadele sonucu su bedeli 4.05 TL’ye çekildi! Ancak yetmez! TEFE TÜFE oranındaki zamlar da geri çekilmelidir” diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Toplantıyı izlemek isteyenlere engel

Platform adına açıklama yapan Tacettin Aydın şu ifadeleri kullandı:

Su zammının geri alınması için toplanan 12 bin imza 31 Ekim’de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na teslim edildi. Mayıs ayından itibaren Samsun, su zammına hayır kampanyalarının düzenlendiği karnaval yerine dönmüştür. Büyükşehir belediyesi bugüne kadar kapısının önünde görmediği eylem ve protestolara tanık olmuştur.

“AKP ve MHP’li meclis üyeleri, neden farklı davranıyorsunuz?”

Aydın, AKP ve MHP’li meclis üyelerinin tutumunu da eleştirdi

Dün İBB Meclisi’nde suya yüzde 20 oranında zam yapılması kararı AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ndeki AKP ve MHP’li meclis üyelerine sesleniyoruz. Yönetiminde olduğunuz belediyelerde farklı, muhalefette olduğunuz belediyelerde neden farklı davranıyorsunuz? Halkın temel ihtiyacı olan suyu neden siyasetinize alet ediyorsunuz? Su temel bir insan hakkıdır.

Açıklama sonrası SASKİ toplantısına girmek isteyen vatandaşlar zabıta ve polisler tarafından engellendi. Toplantının sadece basına açık, halka kapalı olduğu belirtildi.

Sendika.Org