Salihli’de JES keşfi: Firmanın sır gibi sakladığı santral alanı mahallenin ortası çıktı

Salihli’de yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali'ne (JES) karşı açılan davada mahkeme heyeti proje alanında keşif yaptı. Proje firması SANKO’nun sır gibi sakladığı santral alanı Hacıbektaşlı mahallesinin ortası çıktı

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı mahallesine yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı mahalle halkının direnişi devam ederken, projeye karşı açılan davada mahkeme heyeti JES yapılması planlanan alanda keşif yaptı. Sabah sekizde köy konağında toplanarak keşif heyeti ile birlikte alana giden köylüler, JES’e karşı olduklarını bir kez daha göstermiş oldu.

“Sır gibi saklanan santral alanın mahallenin ortası”

JES davası avukatlarından Seçil Ege Değerli, JES firması SANKO’nun projenin başından beri sır gibi sakladığı santral alanının keşif sırasında mahallenin ortasında çıktığını duyurdu. Santralin mahalleden geçen her iki derenin ve ormanlık alanın üzerine, bir dağı yok ederek yapılacağını belirten Değerli, “Bilirkişiler ve mahkeme heyetiyle yapılan keşif sırasında muhteşem bir doğanın içerisine, temiz havanın, bol oksijenin içerisinde, böyle bir doğal varlığın yok edilmesi pahasına, para hırsıyla memleket topraklarının nasıl talan edileceği de göz önüne serilmiş oldu. Biz davamızdan ve mücadelemizden umutluyuz. Halk sağlığını, çevrenin korunmasını ve memleket topraklarını bu talan düzenine teslim etmeyeceğiz” dedi.

Davacı köylülerden tarla sahibi Yüksel Erden, santral alanının geniş bir tarım alanı üzerinde olduğunu, bölgede halen tarım yapıldığını ve sahanın ormanlık alan olduğunu belirterek şunları aktardı:

Aslında önemli olan köylü şuana kadar bilgi sahibi değildi. Şuana kadar sanrtlin nerye nasıl yapılacağı bilinmiyordu. Bugün mahkeme heyetiyle birlikte köylü de santralin nereye nasıl kurulacağını görmüş oldu. Arazisine, köyüne, suyuna, toprağına, havasına sahip çıktı.

Sendika.Org / Manisa