Rusya’dan Suriyeli Kürtlere ‘tarafını seç’ mesajı: “Siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalılar”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli Kürtlerin ABD’yle kurduğu ilişkiye dikkat çekerek “Suriyeli Kürtler bu ülkedeki siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalıdır” dedi. Lavrov ayrıca Suriye krizinin çözümü için PKK dahil tüm Kürtlerin çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi

Rusya’dan Suriyeli Kürtlere ‘tarafını seç’ mesajı: “Siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalılar”

Fransa’da düzenlenen Paris Barış Forumu’nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Lavrov, Şam ile Kürtler arasında diyalog kurulması ve Kürtlerin bu diyalogda tutarlı olması gerektiğini söyledi.

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü:

Suriyeli Kürtler bu ülkedeki siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalıdır. Kürtler, krizin başında ABD’nin desteğiyle hareket edebileceklerine karar verdi. ABD’nin kendilerini bu ayrılıkçı harekette destekleyeceğini düşünerek Rojava Federasyonu’nun kurulduğunu açıkladılar. Bu onların kararıydı. Ancak ABD’nin onlara olan ilgisi sona erdi ve Kürtler, Şam’la diyalog kurulması için bizden yardım istedi. ABD, petrol yataklarını kontrol etmek için Suriye’ye geri döndüğünü açıklayınca Kürtler diyalogdan tekrar vazgeçti. Tutarlı olmak gerekiyor.

“Çözüm sürecinde tüm Kürtlerin çıkarları gözetilmeli”

Lavrov’a göre Suriye krizinin çözümü için PKK’li üyeler de dahil tüm Kürtlerin çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Rus bakan, “Suriye’de çözüm, tüm etnik grupların çıkarları dikkate alınarak sağlanabilir. Kürtler elbette Suriye Anayasa Komitesi’nde temsil ediliyor ancak Kürtlerin diğer bölümü olan PKK temsil edilmiyor. Türkiye’nin onlar hakkında ne düşündüğünü biliyorsunuz. Bu karar tamamen siyasi olacak. Tüm tarafların bir araya gelmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması üzerine fikir yürütmesi gerekiyor. Suriye Anayasa Komitesi tam olarak bunun için kuruldu” ifadelerini kullandı.

“ABD, Fırat’ın doğusunda devlet kurmak istiyor”

ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için ülkenin doğu bölümünü koparmak ve orada bir devlet kurulması amacıyla Basra Körfezi ülkelerini sürece dahil etmek istediğini savunan Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

ABD, Fırat’ın doğu kıyısında bir sözde devlet kurmak için her şeyi yapıyor ve Suriye’nin bu bölümünü koparma ve oradaki petrol yataklarını kontrol altına alma amacıyla orada Demokratik Suriye Güçleri (QSD), YPG ve diğer Kürt güçler eliyle bir yerel yönetim kurulması için Körfez ülkelerinden büyük yatırımlar yapmalarını talep ediyor.

“Washington, Suriye’deki yeniden inşa projelerine yatırımı yasakladı”

Öte yandan Lavrov, Rusya’nın Suriye hükümetiyle birlikte, sığınmacıların dönmesi ve ülkenin normal yaşama yeniden geçmesi amacıyla yeniden inşa için gerekli koşulları sağlamaya çalıştığını ve tüm tarafları buna davet ettiğini kaydetti.

ABD’nin, müttefiklerinin yeniden inşa çalışmalarına yatırım yapmalarını yasakladığını öne süren Lavrov, “Washington yönetiminin yeniden inşa çalışmalarına kesinlikle karşı çıkıyor ve NATO, AB ve bölgedeki müttefiklerinin Suriye hükümetinin kontrol ettiği bölgelerdeki yeniden inşa projelerine yatırım yapmalarını yasaklıyor” diye konuştu.

Sendika.Org