Rusya’dan Çavuşoğlu’na: “Bu açıklamalar Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar”

Rusya Savunma Bakanlığı, Çavuşoğlu’nun “Mutabakatın gereğini yapmadılar” sözüne yanıt vererek “Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar” dedi

Rusya’dan Çavuşoğlu’na: “Bu açıklamalar Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar”

Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Mutabakatın gereğini yapmadılar” sözlerine yanıt verdi. Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya’nın Suriye’deki sözlerini tutmadığı şeklindeki açıklamaları “şaşkınlıkla” karşıladıklarını ifade etti.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Konaşenkov, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın sözlerini tutmadığı ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyona başlayabilecekleri tehdidini şaşkınlıkla karşıladık. Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar. Rusya ve Türkiye liderlerinin imzaladığı ortak mutabakatta öngörülen istikrara değil” ifadelerini kullandı.

“Tüm sorumluluklarımızı yerine getirdik”

Rusya’nın Türkiye sınırından Kürt grupların çıkarılmasına ilişkin tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini vurgulayan Konaşenkov, “Rusya’nın Türkiye ile olan 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatının hükümlerini tam anlamıyla yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini hatırlatmak isteriz” dedi.

Rus sözcü Konaşenkov, “Çatışan tarafların birbirlerinden uzaklaştırılması konusu süresinden önce tamamlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye sınırında ortak devriye görevi yürütülüyor” ifadelerine de yer verdi.

Konaşenkov’a göre, Suriye’nin sınır bölgelerinde durumun normalleştirilmesi için ek Rus askeri polis güçleri gönderiliyor, sivillere yardım için saha hastaneleri kuruluyor; ayrıca Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaşma merkezi tarafından Fırat’ın doğusunda sivillere insani yardım gönderiliyor, çatışmalar sırasında zarar gören altyapıların tamiri için adımlar atılıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur