Rusya: QSD’nin Suriye ordusuna katılımı konusunda müzakere yapılması için desteğe hazırız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, YPG-QSD ile Suriye ordusunun birleşmesi konusunda Kürt güçler ile Şam arasında müzakereler yapılması için katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi

Rusya: QSD’nin Suriye ordusuna katılımı konusunda müzakere yapılması için desteğe hazırız

Rusya, Suriye ordusu ile YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) birleşmesi için taraflar arasında müzakereler yapılmasına destek verebileceğini açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, konuya ilişkin yöneltilen bir soruyu şöyle yanıtladı:

Birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Kürt temsilciler ile merkezi Şam yönetimi arasında diyalog kurulmasından ve sürdürülmesinden yanayız ve Kürtleri Suriye toplumunun ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz.

Verşinin, Rusya’nın diyalog kurulması için her konuda destek vermeye hazır olduğunun altını çizdi.

Sergey Verşinin

Ne olmuştu?

Suriye Savunma Bakanlığı, 30 Ekim’de QDS’lilere Suriye ordusu saflarına katılma çağrısı yaparken, Suriye İçişleri Bakanlığı da Kürt iç güvenlik birimi Asayiş’e benzer bir çağrıda bulunmuştu.

ŞAM’DAN YPG’YE ÇAĞRI: “TÜRKİYE SALDIRISINA KARŞI SURİYE ORDUSUNA KATILIN”

Suriyeli Kürtler öncülüğündeki “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi” çağrıların yönetim içindeki şahıslara yapıldığını belirterek “Bu yöntem siyasi bir çözüme hizmet etmemektedir. Aksine krizi derinleştiriyor” derken, YPG-QSD’den de “Üyelerimiz değil, diyalog kapılarını açma niyetinde olan QSD Genel Komutanlığı doğrudan muhatap alınmalı” yanıtı gelmişti

QSD’DEN ŞAM’A YANIT: “ÜYELERİMİZ DEĞİL, DOĞRUDAN KOMUTANLIĞIMIZ MUHATAP ALINMALI”

Sendika.Org